Na snímke slovenský brankár Jaroslav Halák zasahuje v prvej tretine zápasu NY Islanders s Montrealom Canadiens vo štvrtok 5. novembra 2015 v Montreale Foto: TASR/AP

New York 6. novembra (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák si pripísal v tejto sezóne NHL na konto prvý kanadský bod, ale jeho New York Islanders prehral v Montreale 1:4. Halák proti bývalému klubu kryl 20 z 23 striel a pripísal si asistenciu pri jedinom góle hostí, keď v 24. minúte vyrovnal na 1:1 Kyle Okposo. Potom už líder Východnej konferencie v Bell Centre dominoval a získal všetky body.

Montreal potvrdil post lídra celej súťaže, v histórii sa mu doteraz ešte nepodarilo vyhrať 12 z úvodných 15 duelov. Canadiens sa darí napriek zraneniu brankárskej jednotky Careyho Pricea, ktorého opäť úspešne zastúpil Mike Condon a inkasoval iba raz. "Je neuveriteľný od začiatku sezóny. Pôsobí pokojne, v kľude rozohráva puky na obrancov. Na nováčika si počína skvele," pochválil Condona krídelník Dale Weise, ktorý otvoril skóre zápasu.

Islanders sa v 24. minúte podarilo vyrovnať a akcia sa začala u Haláka, ktorému pribudla na konto asistencia. Slovenský reprezentant v končiacej sa presilovke za svojou bránkou pristavil puk pre Johnnyho Boychuka, ten ho posunul Okposovi, ktorý potom po skvelom sóle skóroval na 1:1. To bolo ale zo strany hostí všetko, v tretej časti inkasovali trikrát a prehrali 1:4. "Už v neviem koľkom zápase sme dali iba jeden gól. Takže nezáleží na tom ako dobre hráme, jednoducho musíme nájsť spôsob ako sa vpredu presadiť," hodnotil kouč Islanders Jack Capuano, ktorému sa po chorobe do zostavy vrátil kapitán a najproduktívnejší hráč John Tavares.

Nedarilo sa Bostonu, ktorý prehral vo Washingtone 1:4, slovenský obranca Bruins Zdeno Chára zaknihoval jeden mínusový bod, keď na ľade strávil takmer 25 minút. Capitals upravili svoju sezónnu bilanciu na 9-3 a ešte ani raz v sezóne neprehrali dva zápasy za sebou. Naopak, Boston prvýkrát v tomto ročníku vyšiel vonku naprázdno, predtým vyhral na ľade súperov všetkých päť duelov. "Prvých desať minút sme hrali dobre. V druhej tretine sme ale doplatili na zbytočné vylúčenia a súper sa dostal do pohody," povedal po zápase kouč Bostonu Claude Julien.

Domáci zápas s Columbusom nezvládli hokejisti Los Angeles a prehrali 2:3. V drese Kings odohral takmer 15 minút slovenský útočník Marián Gáborík, no naďalej sa strelecky trápi. Ani tentoraz nebodoval a zapísal si jeden mínusový bod. Hostia uspeli napriek tomu, že v druhej tretine nevyslali na domáceho brankára Jonathana Quicka ani jedinú strelu, čo sa Blue Jackets stalo prvýkrát v histórii. Po dvoch dejstvách prehrávali na strely 8:23, no tesný jednogólový náskok udržali. "Po druhej tretine prišiel kouč do kabíny, ale nekričal. Iba sa nás snažil upokojiť a dostať naše hlavy späť do hry," povedal po zápase kapitán Columbusu Nick Foligno. Jeho tím síce prehral úvodných sedem zápasov sezóny, pod Tortorellom je ale jeho bilancia už priaznivejšia - 4 výhry a tri prehry.

Minnesota prehrala doma s Nashvillom 2:3 a utrpela prvú prehru na domácom ľade v tejto sezóne. Navyše prišla aj o útočníka Zacha Pariseho, ktorý utrpel zranenie v dolnej časti tela už pri svojom druhom striedaní a na ľad už potom nenaskočil. Víťazný gól hostí zaznamenal 5:21 min pred koncom tretej tretiny Cody Hodgson, keď Devan Dubnyk prvú strelu zastavil a puk sa na chvíľu stratil v jeho výstroji. Potom sa ale objavil medzi jeho betónmi a Hodgson ho doklepol do siete. "Zrazu som ho tam zbadal a zasunul ho do bránky," tešil sa strelec.

Arizona zastavila sériu troch domácich prehier po víťazstve nad Coloradom 4:2, prvý dvojgólový zápas v kariére zaznamenal obranca Coyotes Nicklas Grossmann. Na konte má pritom už 543 duelov. "Vždy sa snažím najmä splniť si defenzívne úlohy, ale je super ak pomôžem aj v útoku," uviedol Grossmann. Po zranení sa do zostavy Arizony vrátil Čech Martin Hanzal, bol pri dvoch góloch svojho tímu a s 12 asistenciami je v tejto štatistike spolulídrom celej súťaže.

výsledky:

BUFFALO SABRES - TAMPA BAY LIGHTNING 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)

Góly: 25. Eichel (Weber, Ennis) - 6.. Stamkos (Filppula, Palát), 12. T. Johnson (Killorn, Kučerov), 19. Kučerov (Namestnikov, Cobum) 60. Hedman (Šustr). Brankári: Ullmark (21. C. Johnson) - Vasilevskij, strely na bránku: 30:21, 18.161 divákov

WASHINGTON CAPITALS - BOSTON BRUINS 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 18. Ovečkin (Kuznecov, Carlson), 25. Laich (Orlov, Latta), 28. Carlson (Backström, Williams), 59. Alzner - 13. Hayes (Connolly, Miller). Brankári: Hollby - Rask, strely na bránku: 30:29, 18.506 divákov

MONTREAL CANADIENS - NEW YORK ISLANDERS 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Góly: 19. Weisse (Petry, Subban), 47. Desharnais (Fleischmann, Beaulieu), 48. Gallagher (Pacioretty, Plekanec), 58. Plekanec (Gallagher, Pacioretty) - 24. Okposo (Boychuk, HALÁK), Strely na bránku: 23:18, brankári: Condon - HALÁK, 21.288 divákov

OTTAWA SENATORS - WINNIPEG JETS 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 11. Ceci (Pageau), 23. Ryan (Zibanejad, Karlsson), rozh. nájazd premenil Turris - 38. Ladd (Wheeler, Enström). Strely na bránku: 31:40, brankári: Anderson - Hutchinson, 17.195 divákov

CALGARY FLAMES - PHILADELPHIA FLYERS 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 5. Jooris (Backlund), 61. Backlund (Gaudreau, Ramo) - 20. Raffi (Giroux). Strely na bránku: 30:27, brankári: Ramo - Neuvirth, 19.289 divákov

ARIZONA COYOTES - COLORADO AVALANCHE 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly: 8. Grossmann (Boedker, Murphy), 23. Rieder (Hanzal), 25. Grossmann (Hanzal, Murphy), 60. Martinook (Boedker) - 24. McLeod (Johnson), 57. Duchene (MacKinnon). Strely na bránku: 27:28, brankári: Smith - Varlamov, 10.270 divákov

MINNESOTA WILD - NASHVILLE PREDATORS 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Góly: 38. Scandella, 57. Dumba (Spurgeon, Zucker) - 37. Fisher (Weber), 41. Josi, 55. Hodgson. Strely na bránku: 29:24, Dubnyk - Rinne, 19.024 divákov

LOS ANGELES KINGS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Góly: 13. Martinez (Brown, McBain), 59. Carter - 7. Atkinson (Dubinsky, Connauton), 19. Dubinsky (Foligno, Savard), 51. Campbell (Johnson, Karlsson). Strely na bránku: 33:25, brankári: Quick - Bobrovskij, 18.230 divákov

SAN JOSE SHARKS - FLORIDA PANTHERS 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Góly: 7. Burns, 10. Donskoi (Pavelski, Thornton), 24. Marleau (Ward, Hertl), 40. Vlasic (Goldobin, Wingels), 59. Tierney (Thornton, Burns) - 11. Trocheck, 25. Pirri (Campbell, Jokinen). Strely na bránku: 31:33, brankári: Stalock - Montoya, 15.52 divákov

Slováci v akcii:

Jaroslav Halák (Islanders) 58:10 0 1 1 3/23 87

Zdeno Chára (Boston) 24:47 0 0 0 -1 0 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 14:59 0 0 0 -1 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR