Vodohospodári budú bojovať proti povodniam modernou technikou

Brífing ministra životného prostredia SR Petra Žigu a generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Mariána Supeka pri príležitosti odovzdávania novej techniky v Košiciach 6. novembra 2015. Foto: TASR - František Iván

Košice 6. novembra (TASR) - Nové moderné technicko-prevádzkové zariadenia získali vodohospodári na boj proti povodniam. Nahradia ním zastaranú techniku, ktorej časť slúži už 30 rokov. Nákladné automobily, kolesové rýpadlá, terénne osobné autá a pojazdné dielne dnes v Košiciach odovzdal minister životného prostredia Peter Žiga.

Vybavenie s 35 kusmi techniky má hodnotu 4,28 milióna eur. Ide o prvú časť výbavy, ktorú dostali vodohospodári. Polovica starej techniky potrebuje opravy, tretinu treba vyradiť.

"Odovzdávanie techniky sa nedialo v rámci rezortu životného prostredia už veľa rokov. Keď chceme plnohodnotne zasahovať pri povodniach, ktoré nás sužujú, keď chceme mať nielen nové stavby v rámci protipovodňových opatrení, musíme byť na to vybavení aj technikou," komentoval Žiga. Avizoval, že techniku získajú všetky slovenské závody v Bratislave, Piešťanoch, Banskej Bystrici a Košiciach. Nová technika podľa neho vytvorí lepšie a bezpečnostné pracovné podmienky pre vodičov, strojníkov a terénnych pracovníkov.

"Techniku nebudeme mať zavretú niekde v garážach, budeme ju, samozrejme, využívať pri všetkých našich činnostiach," povedal generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Supek.

Košickí vodohospodári dnes získali tri ťažké nákladné vozidlá, dve terénne vozidlá pre technikov a pojazdnú dielňu. Podľa riaditeľa Správy povodia Hornádu a Bodvy Petra Hoffmana by ešte mohol k technike pribudnúť aj kráčajúci bager, ktorý je v tunajšom teréne nosným strojom.

Z celkového počtu vyše 2000 rôznych strojov a zariadení na údržbu vodných tokov a objektov, ktoré majú k dispozícii pracovníci SVP na Slovensku, je len necelých 600 kusov v dobrom technickom stave. Počas povodní sa najviac využívajú nákladné automobily, kolesové rýpadlá, kráčajúce bagre a terénne automobily.

Minister avizoval, že ďalšiu časť novej techniky by mal jeho rezort odovzdávať na konci novembra v Piešťanoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.