Lukašenko zložil prísahu a stal sa piatykrát prezidentom Bieloruska

Na snímke Alexandr Lukašenko, ktorý 11. októbra vyhral prezidentské voľby, sa po piatykrát oficiálne ujal funkcie hlavy štátu, keď v Paláci nezávislosti v Minsku slávnostne zložil prezidentskú prísahu v piatok 6. novembra 2015. Foto: TASR/AP

Minsk 6. novembra (TASR) - Alexandr Lukašenko, ktorý 11. októbra vyhral prezidentské voľby, sa po piatykrát oficiálne ujal funkcie hlavy štátu, keď dnes v Paláci nezávislosti v Minsku slávnostne zložil prezidentskú prísahu.

Vo voľbách Lukašenkovu kandidatúru podporilo 83,5 percenta spomedzi zúčastnených voličov. Lukašenko je prezidentom Bieloruska už 21 rokov.

Lukašenko síce mal vo voľbách protikandidátov, ale opozícia hlasovanie bojkotovala. Podľa viacerých západných diplomatov voľby "nespĺňali medzinárodné normy".

Bývalú sovietsku republiku Bielorusko vedie Lukašenko už 21 rokov. Západ jeho režim často kritizuje za porušovanie ľudských práv, označuje ho za "posledného diktátora Európy" a na ľudí blízkych jeho režimu uvalil sankcie.

Európska únia ich však koncom októbra na štyri mesiace pozastavila. Tento ústretový krok EÚ voči Bielorusku nasledoval po tom, ako Lukašenko v auguste omilostil šiestich politických väzňov a prezidentské voľby z 11. októbra, ktoré mu zabezpečili piate funkčné obdobie, nepriniesli ďalšiu vlnu politických represií.

Vzťahy medzi EÚ a Bieloruskom zlepšila aj Lukašenkova rola sprostredkovateľa v ukrajinskej kríze. Mierové rokovania o jej riešení sa konajú práve v Minsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.