Rusko chce od Francúzska a Egypta dôkaz o výbuchu na palube airbusu

Egyptské bezpečnostné zložky strážia úlomky zrúteného lietadla. Foto: TASR/AP

Moskva 7. novembra (TASR) - Rusko nemá informácie, ktoré by potvrdzovali fakt výbuchu na palube ruského lietadla Airbus A321, ktoré sa 31. októbra zrútilo v Egypte. Pre agentúru RIA Novosti to dnes uviedol ruský zdroj v pôsobiaci pri egyptskej osobitnej komisii na vyšetrenie príčin leteckého nešťastia, ktoré si vyžiadalo 224 ľudských životov.

Ruský zdroj reagoval na správu televízie France 2, ktorá dnes informovala, že počas letu ruského lietadla nad Egyptom "bolo jasne počuť zvuk výbuchu". Odvolávala sa na "vyšetrovateľa, ktorý má prístup k čiernej skrinke" z havarovaného airbusu ruskej spoločnosti Metrojet. Výbuch pritom údajne nesúvisel s prípadnou poruchou motora.

Ruskí špecialisti budú teraz od francúzskych vyšetrovateľov a egyptskej komisie žiadať, aby potvrdili identifikovanie výbuchu na palube lietadla.

"Momentálne možno hovoriť len o prítomnosti neurčitých zvukov, ktoré zachytil záznamník rozhovorov a diania v pilotnej kabíne. Stanoviť charakter a zdroj týchto zvukov a tvrdiť navyše, že majú súvislosť s výbuchom, je predčasné. My také údaje nemáme," uviedol ruský zdroj s tým, že od Francúzov i Egypťanov bude Rusko žiadať konkrétne dôkazy o ich dohadoch.

Francúzsky úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd BEA uviedol, že správu nemôže potvrdiť. Úrad má v súčasnosti v Egypte odborníkov, ktorí haváriu vyšetrujú, keďže Airbus A321-200 spoločnosti Metrojet bol vyrobený vo Francúzsku.

Americkí a britskí predstavitelia zastávajú názor, že v lietadle s cestujúcimi zrejme vybuchla bomba. Zahynulo všetkých 224 ľudí na palube, drvivú väčšinu z nich tvorili ruskí dovolenkári vracajúci sa do Petrohradu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.