Slovákom sa v NHL darilo, Sekera si otvoril strelecký účet

Hokejista Chicaga Blackhawks Artem Anisimov (vľavo) prekonáva brankára Edmontonu Oilers Cama Talbota v zápase zámorskej hokejovej NHL Chicago Blackhawks - Edmonton Oilers v Chicagu 8. novembra 2015. Uprostred hráč Edmontonu Slovák Andrej Sekera. Hokejisti Chicaga vyhrali 4:2. Foto: TASR/AP

New York 9. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Andrej Sekera si otvoril strelecký účet v prebiehajúcej sezóne NHL. Jeho Edmontonu to však v noci na pondelok na body nestačilo a na ľade obhajcu Stanleyho pohára Chicaga Blackhawks prehral 2:4. Po trojzápasovej pauze spôsobenej zranením sa do zostavy "jastrabov" vrátil krídelník Marián Hossa, s Markom Daňom sa však do bodových štatistík nezapísali.

Pozrite si gól Andreja Sekeru:

Chicago poskočilo vďaka víťazstvu na 9. miesto tabuľky Západnej konferencie, v 15 zápasoch nazbieralo 17 bodov. Pod triumf nad Edmontonom sa najväčšou mierou podpísali hráči druhého útoku, ktorí zaznamenali všetky štyri góly a dokopy deväť bodov. Za prvú hviezdu vyhlásili nováčika NHL Artemija Panarina, ktorý strelil dva góly a pridal jednu asistenciu. Patrick Kane si vylepšil štatistiky o jeden presný zásah a tri prihrávky, svoju bodovú sériu natiahol už na desať duelov a s 23 bodmi sa na čele produktivity vyrovnal Tylerovi Seguinovi z Dallasu. Center Arťom Anisimov zaznamenal gól a asistenciu. "Dobre sa na nich pozeralo. Som si istý, že boli radi zase spolu a išlo im to od začiatku zápasu. Dnes to bol pre túto lajnu naozaj vydarený večer a verím, že to bude pokračovať," povedal tréner "jastrabov" Joel Quenneville, ktorý v predošlých dueloch nasadil Panarina do prvého útoku, aby vybalansoval zostavu.

"Pár zápasov som nehral dobre a začal som o tom dosť rozmýšľať, trochu som sa za svoje výkony hanbil. Rozprával som sa o tom s chalanmi zo šatne a povedali mi, aby som sa upokojil, viac si veril a zapamätal si, že som dobrý hráč," povedal pre nhl.com Panarin, ktorý nazbieral v 15 stretnutiach rovnaký počet bodov za štyri góly a 11 asistencií.

Dobrý duel mal aj brankár Corey Crawford, ktorý zlikvidoval 34 striel súpera a vyhlásili ho za tretiu hviezdu. Svojich spoluhráčov podržal najmä v druhom dejstve, keď vychytal 22 striel. "Tá naozaj vyšla. V posledných zápasoch sa mi až tak nedarilo, preto som chcel podať dobrý výkon, hlavne keď ma kouč opäť postavil do bránky. Chcel som dokázať, že má pravdu, podať preňho dobrý výkon," uviedol.

Hossa sa vrátil do elitného útoku k centrovi Jonathanovi Toewsovi a Teuvovi Teräväinenovi. Odohral takmer 20 minút a zaznamenal jednu strelu. Marko Daňo strávil na ľade niečo vyše deväť minút. Sekera nazbieral v 15 zápasoch prebiehajúcej sezóny dokopy šesť bodov a na konte má jednu "mínusku".

Z víťazstva sa netešil Jaroslav Halák, ktorý sa opäť postavil do bránky NY Islanders. Hoci v domácom dueli proti Bostonu kryl 25 striel z 27 pokusov súpera, "ostrovanom" to na triumf nestačilo a prehrali 1:2. Halák mal 92,6-percentnú úspešnosť zásahov. V hosťujúcom drese strávil Zdeno Chára na ľade 28:46 minút. Hrdinom bol brankár Bruins Tuuka Rask, ktorý zneškodnil 36 striel a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. "Dnes som bol dobrý, cítil som sa výborne. Najlepšie za poslednú dobu. Dúfam, že mi to vydrží aj v ďalších zápasoch," povedal. "Dnes podal naozaj veľmi dobrý výkon a udržal nás v zápase," pochválil brankára tréner Bostonu Claude Julien.

Víťazný gól dal v 35. minúte Patrice Bergeron, ktorého strela sa odrazila od korčule obrancu "ostrovanov" Nicka Leddyho a zapadla za Halákov chrbát. "Sú to skutočne skvelé dva body, špeciálne po tomto náročnom tripe. Tvrdo sme bojovali a premenili sme šance, ktoré sme si vytvorili," povedal Bergeron.

Hokejisti Dallasu triumfovali na ľade Detroitu presvedčivo 4:1 a upevnili si post lídra Západnej konferencie. V drese Red Wings sa predstavil aj slovenský útočník Tomáš Tatar, no do štatistík si pripísal len dve "mínusky". Jeho krajan Tomáš Jurčo na zápasovej súpiske domácich nefiguroval. "Myslím si, že sme odštartovali dobre, no potom sme trochu poľavili a oni to využili. Mali sme sa viac tlačiť do bránky, mali sme šance na to, aby sme skórovali," povedal tréner Red Wings Jeff Blashill.

Ten musel v tretej tretine vystriedať brankára Jimmyho Howarda, ktorý pri skrumáži inkasoval úder kolenom do hlavy od Jasona Spezzu a nahradil ho Petr Mrázek. "Mal potom menšie problémy, no zakrátko bol v poriadku a chcel sa vrátiť do zápasu," dodal Blashill.

Hráči New Jersey zaznamenali druhú výhru v rade, keď v noci na pondelok zdolali Vancouver 4:3 po predĺžení. O triumfe "diablov" rozhodol v 64. minúte pri presilovke Kyle Palmieri. "Špeciálne formácie vám vedia vyhrať zápasy a my sme dnes mali šťastie, že nám to v predĺžení vyšlo. Je to dobrý pocit. Máme silné 'oslabovky', dobre blokujeme strely. Dnes sme im darovali príliš veľa presilových hier, ale ustáli sme to," povedal brankár Keith Kinkaid. Canucks mali až šesť početných výhod, no gólu sa v nich nedočkali. Navyše v prvej tretine počas jednej z nich inkasovali z hokejky Adama Henriqueho.

výsledky:

DETROIT RED WINGS - DALLAS STARS 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Góly:
20. Nyquist (Kronwall, Green) - 8. Sharp (Klingberg, Seguin), 16. Ničuškin (Jordie Benn, Jokipakka), 59. Seguin (Sharp, Klingberg), 60. Eakin (Jamie Benn). Brankári: Howard (Mrázek) - Lehtonen, strely na bránku: 22:26, 20.027 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - VANCOUVER CANUCKS 4:3 pp (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
Góly:
6. Henrique (Zajac), 17. Cammalleri (Stempniak, Henrique), 31. Kalinin (Palmieri, Larsson), 64. Palmieri (Cammalleri, Stempniak) - 3. Higgins (McCann), 32. Edler (Virtanen, Bärtschi), 35. Bärtschi (Hutton, Horvat). Brankári: Kinkaid - Miller, strely na bránku: 28:31, 14.896 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly:
54. Boychuk (Okposo, Nielsen) - 13. Spooner (Krejčí, Bergeron), 35. Bergeron (Miller, Marchand). Brankári: HALÁK - Rask, strely na bránku: 37:27, 13.197 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - EDMONTON OILERS 4:2 (2:0, 0:0, 2:2)
Góly:
1. Panarin (Kane), 18. Panarin (Kane, Seabrook), 54. Kane (Anisimov, Panarin), 60. Anisimov (Kane, Hjalmarsson) - 43. Eberle (Nugent-Hopkins, Klefbom), 59. SEKERA (Purcell, Nurse). Brankári: Crawford - Talbot, strely na bránku: 28:36, 21.611 divákov.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:30 2/27 92,6%
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR