Prokurátor navrhol pre bývalého viceprimátora Eugena Č. rok väzenia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Pezinok 10. novembra (TASR) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes pokračovalo pojednávanie s bývalým viceprimátorom Košíc Eugenom Č. a ďalšími dvoma obžalovanými. Súd ukončil dokazovanie a na pojednávaní začali jednotlivé procesné strany prednášať svoje záverečné reči.

„Na základe značne rozsiahleho dokazovania mám za to, že obžalovaní spáchali skutky, za ktoré sú obžalovaní,“ uviedol okrem iného prokurátor. Navrhol, aby súd uznal obžalovaných vinnými z trestného činu nepriamej korupcie. „Všetkým trom navrhujem uložiť trest odňatia slobody nepodmienečne jeden rok a peňažný trest 30.000 eur,“ povedal prokurátor.

Advokát obžalovaného Eugena Č. s názorom prokuratúry nesúhlasil. Spochybňoval najmä vierohodnosť korunného svedka v tomto prípade. „Nikto nemôže ani náznakom vysloviť názor, že svedok je vierohodná osoba,“ skonštatoval. Podľa neho existujú vážne pochybnosti o tom, či sa tento skutok stal. „Nevidím inú možnosť, ako oslobodiť môjho klienta spod obžaloby,“ doplnil.

Špecializovaný súd oslobodil bývalého viceprimátora Košíc Eugena Č. a ďalších dvoch obžalovaných Viktora K. a Ladislava P. v kauze výstavby nájomných bytov v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov v máji 2011. Voči tomu sa odvolal dozorujúci prokurátor na Najvyšší súd SR, ktorý oslobodzujúci rozsudok v apríli 2012 zrušil. Išlo o druhý rozsudok špecializovaného súdu v tomto prípade.

Ešte v januári 2009 vtedajší Špeciálny súd v Pezinku odsúdil Eugena Č. na šesťročný trest odňatia slobody a spoluobžalovaných Viktora K. a Ladislava P. rovnako na šesť rokov. Najvyšší súd v novembri 2009 tento rozsudok zrušil.

Eugen Č. podľa obžaloby na jeseň 2002 spolu s obžalovanými Viktorom K. a Ladislavom P. požadovali od štatutára jednej spoločnosti úplatok 597.491 eur. Firma sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov.

Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti dotácie v celkovej výške 6.008.099 eur. Podmienkou však mala byť desaťpercentná provízia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.