PREMIÉR: Ľudia s príjmom do 400 eur budú mať možnosť bezplatného účtu

Na snímke vľavo predseda vlády Robert Fico odškrtáva ďalšie splnené opatrenie z druhého vládneho balíčka - lacný bankový účet - v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave 11. novembra 2015. Vpravo podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 11. novembra (TASR) – Ľudia s nízkym mesačným príjmom budú mať možnosť bezplatného bankového účtu. "Včera (10.11., pozn. TASR) sme prijatím zákona o platobných službách naplnili ďalšie z 15 opatrení z druhého (sociálneho) balíka, a to lacný bankový účet pre každého," informoval dnes na brífingu premiér Robert Fico (Smer-SD) spolu s ministrom financií SR Petrom Kažimírom po rokovaní vlády. "Lacný bankový účet" premiér následne "odškrtol" na informačnom banneri ako ďalšie splnené sociálne opatrenie svojej vlády.

"Bankový účet s poplatkom 0 eur, teda bezplatný účet, zohľadní nízkopríjmové skupiny obyvateľov s čistým mesačným príjmom do 400 eur," priblížil predseda vlády SR. Zákonné podmienky pre poskytnutie takéhoto bankového produktu nie sú podľa neho viazané na zamestnancov, ale sa uplatnia na všetkých, ktorých čistý príjem nepresahuje stanovenú čiastku.

Vládny návrh zákona o platobných službách, ktorý v utorok (10.11.) schválil parlament, umožní, že občania na Slovensku budú mať od budúceho roka možnosť zriadiť si výhodnejší bankový účet so základnými funkciami. Zjednoduší sa aj presun účtu do inej banky. Klienti taktiež nebudú platiť poplatky za zrušenie platobného účtu v súvislosti s vypovedaním rámcovej zmluvy.

Nárok na nový výhodnejší účet, ktorý sa na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu premenuje na "štandardný účet", budú mať nielen občania Slovenska, ale všetci s pobytom na území Európskej únie. Bude obsahovať všetky základné služby, ako napríklad výbery z bankomatu, vklady či platby inkás a online prevody.

Ľudia, ktorí budú mať o účet záujem, však budú musieť k žiadosti o jeho zriadenie predkladať čestné vyhlásenie, že ešte nemajú žiadny platobný účet, ani si ďalší nebudú môcť zriadiť okrem vkladového účtu, peňažného vkladu potvrdeného vkladnou knižkou v banke a v pobočke zahraničnej banky.

Zjednoduší sa aj presun účtu do inej banky. Banky budú povinné v prípade, že ich o to požiada klient, zabezpečiť všetky kroky súvisiace so zmenou. S novou bankou teda dohodne súčasná banka prenesenie všetkých trvalých príkazov, inkás či iných nastavení tak, aby nedošlo k časovému posunu, respektíve k neuhradeniu niektorého z trvalých príkazov. Banka oznámi túto zmenu aj všetkým inštitúciám v súvislosti s inkasami a inými platbami. Táto zmena by mala podľa rezortu financií zlepšiť prístup spotrebiteľov k finančným službám a zvýšiť konkurenciu na finančnom trhu.

Právna norma zavádza aj ďalšie zmeny. Občania za zrušenie platobného účtu v banke v súvislosti s vypovedaním rámcovej zmluvy nebudú platiť poplatky. Taktiež by mali byť lepšie informovaní o množstve využívaných služieb a poplatkov za ne.

Právna norma definuje aj povinnosti pre banky. Tie majú povinne raz ročne informovať klientov o možnosti zriadiť si účet so základnými funkciami, a to vtedy, ak už klient má v banke otvorený účet, ktorý obsahuje tie isté služby ako platobný účet so základnými funkciami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.