Slovensko chce legislatívou eliminovať vplyvy globálneho otepľovania

Minister životného prostredia Peter Žiga Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 12. novembra (TASR) - Slovensko od januára spresní svoju legislatívu, ktorej cieľom je eliminácia vplyvov spôsobujúcich globálne otepľovanie. Do zákona o fluórovaných skleníkových plynoch zapracúva zmeny vyplývajúce z najnovšieho nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Novelu dnes 107 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Ministerstvo životného prostredia, ktoré zmeny pripravilo, v materiáli konštatuje, že niektoré fluórované skleníkové plyny majú vysoký potenciál globálneho otepľovania. Cieľom nariadenia je preto podľa materiálu chrániť životné prostredie znižovaním a predchádzaním emisií týchto plynov.

Novela stanovuje pravidlá obmedzovania, používania, zhodnotenia a zneškodnenia fluórovaných skleníkových plynov, ako aj výrobkov a zariadení, ktoré tieto plyny obsahujú. Stanovuje kvantitatívne limity na uvádzanie týchto plynov na trh. Zároveň sa zabezpečuje, aby činnosti súvisiace s nakladaním s týmito plynmi a výrobkami a zariadeniami, ktoré ich obsahujú, vykonávali iba osoby, ktoré sú držiteľmi certifikátu o odbornej spôsobilosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.