KAMPAŇ SA ZAČÍNA: Parlamentné voľby budú 5. marca 2016

Na snímke predseda NR SR Peter Pellegrini počas vyhlásenia parlamentných volieb na 5. marca 2016, v Bratislave 12. novembra 2015. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 12. novembra (TASR) - Voľby do Národnej rady (NR) SR budú v sobotu 5. marca 2016. Termín vyhlásil dnes predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Dnes sa začne aj oficiálna volebná kampaň.

"Podpísal som rozhodnutie o vyhlásení volieb do NR SR a určil som deň ich konania na 5. marec 2016. Občania SR budú mať od roku '89 po deviaty raz možnosť vybrať si svojich zástupcov v slobodných voľbách," oznámil Pellegrini na tlačovej konferencii v parlamente.

Zároveň vyzval na slušnú predvolebnú kampaň. "Chcel by som vyzvať všetky politické strany a hnutia, aby viedli kampaň férovú, korektnú, slušnú. Aby ju viedli o svojich programoch, návrhoch riešení a aby neskĺzli k rôznym nekalým praktikám a možno aj nemiestnym útokom na jednotlivé osoby," uviedol s tým, že korektná a slušná kampaň môže prispieť k zvýšeniu volebnej účasti.

Pellegrini si zároveň želá, aby sa budúci parlament menej zaoberal sám sebou a viac sa venoval práci pre Slovensko. "A dúfam, že po marci 2016 zasadne do tejto Národnej rady 150 patriotov, ktorí budú hrdí na našu krajinu a ktorí budú chcieť pomôcť Slovensku, aby pokračovalo ďalej vo svojej ceste moderného a úspešného štátu," doplnil. Všetkým budúcim kandidátom želá veľa úspechov.

Na snímke predseda NR SR Peter Pellegrini počas vyhlásenia parlamentných volieb na 5. marca 2016, v Bratislave 12. novembra 2015. Foto: TASR/Martin Baumann

Politické strany, hnutia či koalície majú podľa zákona podať kandidačné listiny najneskôr 90 dní pred dňom konania volieb zapisovateľovi štátnej komisie (do 6.12.). Zaplatiť musia volebnú kauciu 17.000 eur. Vráti sa tým stranám, ktoré dostanú vo voľbách aspoň dve percentá hlasov.

Oficiálna volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR. Bude to ešte dnes. Politické subjekty môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur. Musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, 48 hodín pred dňom konania volieb (3.3.2016). Dva týždne pred voľbami je zakázané zverejňovať volebné prieskumy (od 20.2.2016).

Voliť môžu podľa zákona občania SR, ktorí majú najneskôr v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Dá sa voliť aj zo zahraničia a to poštou. Treba o to požiadať. Možno to urobiť listom alebo elektronicky. Hlasovať môžeme v ktoromkoľvek meste či obci na Slovensku, nielen v mieste nášho trvalého bydliska. Potrebujeme na to však hlasovací preukaz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.