Pilota vrtuľníka, ktorý spadol v Slovenskom raji, mohlo oslepiť slnko

Na snímke vyšetrovatelia skúmajú spadnutý vrak vrtuľníka Leteckej záchrannej služby Air Transport Europe v rokline Prielomu Hornádu v Slovenskom raji v Hrabušiciach 18. júla 2015. Foto: TASR/ Oliver Ondráš

Bratislava 12. novembra (TASR) - Nehodu záchranárskeho vrtuľníka, ktorý sa zrútil v Slovenskom raji v júli tohto roka, nespôsobila technická porucha. Na svojom internetovom portáli o tom informuje dnes televízia JOJ.

Za nešťastím, ktoré si vyžiadalo životy štyroch ľudí, je kombinácia dvoch hlavných faktorov, cituje televízia zo záverečnej správy vyšetrovateľov, ktorú má k dispozícii.

V záverečnej správe Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru sa konštatuje, že "hlavnou a bezprostrednou príčinou nehody bol stret vrtuľníka s oceľovými drôtmi elektrického vedenia natiahnutými ponad prielom rieky Hornád v previse, počas letu v prízemnej výške".

K nehode však podľa vyšetrovateľov prispelo aj počasie, predovšetkým západ slnka, ktorý mohol oslepiť pilota. "Svojím svitom v smere proti letu vrtuľníka pravdepodobne spôsobil prehliadnutie drôtov elektrického vedenia pilotom," píše sa v správe.

Let oproti zapadajúcemu slnku vykonali leteckí záchranári podľa vyšetrovateľov pravdepodobne z časovej tiesne pri záchrane pacienta. Identifikáciu elektrického vedenia pilotovi sťažil fakt, že stožiare boli pri danej letovej výške ukryté v poraste stromov.

V správe sa tiež konštatuje, že technický stav vrtuľníka nebol príčinou nehody a oba motory vykazovali normálnu činnosť. Vrtuľník talianskej výroby do nehody absolvoval viac ako 21.000 letov.

Vrtuľník typu Augusta havaroval 17. júla počas záchrany desaťročného chlapca s úrazom hlavy, ktorý spadol do rokliny. Akcia sa odohrávala v mimoriadne náročnom teréne, pripomína portál noviny.sk. Stroj spoločnosti ATE, ktorá prevádzkuje sedem staníc Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, bol v bezchybnom stave a letela s ním skúsená štvorčlenná posádka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.