Hrad Strečno a dedina Paseka sú v novembri otvorené počas víkendov

Na snímke pohľad na hrad Strečno Foto: TASR/Erika Ďurčová

Strečno 13. novembra (TASR) - Hrad Strečno a stredoveká dedina Paseka pod hradom sú v novembri otvorené pre verejnosť počas víkendov od 9. do 16. hodiny, pričom posledný vstup je o 15. hodine. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka Považského múzea (PM) v Žiline Michaela Koláriková.

"Máme pred sebou ešte tri novembrové víkendy, počas ktorých radi privítame na Strečne všetkých záujemcov o prehliadku, prezentujúcu prehistóriu a históriu hradu a okolitého regiónu. Návštevníci sa dozvedia zaujímavé fakty o najznámejšej osobnosti, ktorá na Strečne žila, Žofii Bosniakovej, manželke Františka Vešeléniho," uviedla poverená riaditeľka PM v Žiline Zuzana Kmeťová.

Hlinená kópia Žofiinej múmie tvorí podľa Kolárikovej súčasť stálej expozície, inštalovanej v kaplnke hradu. "V podhradí zaujme stredoveká dedina Paseka, postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky, útulňa pre pútnikov. V piatom domčeku je umiestnený infopult. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa," doplnila marketingová pracovníčka PM.

Z dôvodu rekonštrukčných prác strechy pokladne na hrade Strečno je podľa nej cena vstupného upravená. Vstupenky si môžu návštevníci zakúpiť v podhradí, upozornila Koláriková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.