Taliansko: Kvôli štrajku zrušili predstavenie v milánskej La Scale

Divadlo La Scala v Miláne, archívny záber. Foto: TASR/AP

Rím 13. novembra (TASR) - Štrajkujúci technici v svetoznámej opere La Scala v talianskom Miláne spôsobili vo štvrtok zrušenie prvého večerného predstavenia nového baletu. Štrajk bol najnovším prejavom hnevu odborov v kultúrnom sektore, uviedla dnes tlačová agentúra Reuters.

Divadlo La Scala v Miláne malo uviesť balet Manon od britského choreografa Kennetha MacMillana, tragický príbeh o vypočítavej, nenásytnej kurtizáne, ale jedna odborová organizácia sa rozhodla ísť do štrajku. Divadlo tak ostalo bez dostatočného počtu zamestnancov na prípravu javiska pre tanečníkov.

La Scala patrí k najuznávanejším operám na svete a zatiaľ sa vyhla veľkým sporom medzi zamestnávateľom a odbormi, ktoré spôsobili chaos napríklad u jej menej slávnej, južnejšej "sesternice" - v Teatro dell'Opera di Roma. Jej dirigent totiž vlani zhnusene odišiel po dlhých mesiacoch takýchto štrajkov.

Jadrom štvrtkového protestu bol nedostatok zamestnancov.

"Tento zápas nie je len o javiskových technikoch, ktorých je na pracovisku už celé mesiace nedostatok. Každý by sa mal postaviť proti filozofii spoločnosti, ktorou je 'pracovať viac s menšími prostriedkami'," uviedli vo vyhlásení odbory SLC-CGIL.

Trojročná recesia a úsporná politika v krajine, kde sa zrodila ária, obmedzila aj prílev peňazí do umenia. To donútilo zamestnancov k protestným okupačným akciám v divadelných vestibuloch a spôsobilo tiež dočasné zatvorenie brán archeologických lokalít.

Taliansky premiér Matteo Renzi zaviedol v septembri núdzovú legislatívu, ktorá obmedzuje štrajky v kultúrnych zariadeniach, po tom, ako bolo rímske Koloseum niekoľko hodín zatvorené vzhľadom na stretnutie odborov a turisti museli čakať v dlhých radoch.

La Scala uviedla, že "je jej mimoriadne ľúto", že musela zrušiť štvrtkové predstavenie, a bude sa snažiť nájsť riešenie problému.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.