Mozog atentátov v Paríži si súčasný stav vychutnáva, tvrdí kriminológ

Na nedatovanej snímke z webovej stránky militantov z 16. novembra 2015 je belgický občan marockého pôvodu Abdelhamid Abaaoud, ktorý ktorý stál v januári za zmareným plánom útoku na príslušníkov belgickej polície, bol organizátorom piatkových útokov v Paríži, ktoré si vyžiadali životy 129 ľudí. Foto: TASR/AP

Paríž 18. novembra (TASR) - Strojca piatkových atentátov v Paríži Abdelhamid Abaaoud je hlavným terčom dnešnej policajnej operácie v Saint-Denis.

Televízia i-Télé informovala, že operácia sa uskutočnila na základe avíza belgickej tajnej služby, že Abaaoud, mladý muž marockého pôvodu žijúci v Belgicku, by sa mohol nachádzať na území Francúzska.

Kriminológ Alain Bauer pre i-Télé uviedol, že Abaaoud pôsobí dojmom človeka, ktorý "chce byť a je rád v centre diania", preto by bolo pochopiteľné, že sa teraz - ako "mozog parížskych atentátov" - nachádza vo Francúzsku.

Potešenie z toho, že sa o ňom a jeho činoch hovorí, preukázal podľa Bauera aj v minulosti, keď aktívne tweetoval, zverejňoval na internete fotografie - "jednu hroznejšiu ako druhú". "Vychutnáva si to," konštatoval Bauer. "Potrebuje byť na mieste a blízko," spresnil kriminológ.

Podľa Bauera je Abaaoud vysokopostaveným človekom v hierarchii Islamského štátu a zrejme je v nej zodpovedný za výcvik frankofónnych islamistov.

Jeho lokalizácia vo Francúzsku je podľa Bauera veľkým úspechom polície. Úspechom by však operácia bola, aj keby jedným zo zabitých alebo zadržaných podozrivých nebol práve Abaaoud.

Podľa i-Télé Abdelhamid Abaaoud, strojca teroristických útokov v Paríži, je zrejme zodpovedný aj za atentát spáchaný v židovskom centre v Bruseli Mehdim Nemmoucheom, ako aj za všetky nedávne pokusy o atentáty na parížskom predmestí Villejuif a v exprese Thalys, kde útočníka zneškodnili samotní cestujúci.

Parížsky prokurátor Francois Molins vydal dnes krátko po 09.00 h SEČ vyhlásenie, v ktorom informoval, že policajná operácia v Saint-Denis naďalej pokračuje. Potvrdil smrť samovražednej atentátničky, ktorá výbušninu na svojom tele aktivovala v okamihu, keď do bytu, v ktorom sa skrývala s ďalšími osobami, preniklo policajné komando. Druhú osobu - muža - zastrelil policajný ostreľovač. Médiá špekulujú aj o treťom mŕtvom. Identita zabitých a zadržaných nie je zatiaľ verejnosti známa.

Troch mužov skrývajúcich sa v byte polícia zatkla. Ďalšieho muža a ženu zadržali v blízkosti tohto bytu.

Operácia pokračuje v neďalekej ulici, kde polícia oblieha iný byt, v ktorom sa zrejme zdržiavajú ďalší podozriví.

Prokurátor ďalej informoval, že z vyšetrovacej väzby boli prepustení všetci príbuzní identifikovaných páchateľov útokov v parížskom klube Bataclan - Ismaila Mostefaia a Samiho Amimoura.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.