Bezpečnostní analytici vo Francúzsku sa obávajú ďalších útokov

Vojenské jednotky v stredu 18. novembra 2015 v Saint Denis. Foto: TASR/AP

Paríž 18. novembra (TASR) - Francúzsky bezpečnostný analytik Claude Moniquet sa obáva ďalších atentátov vo Francúzsku - "o to viac, že organizátor útokov, ktoré sa odohrali minulý piatok v Paríži", uniká.

"Je pravdepodobné, že ďalšie útoky sa pripravujú," uviedol Moniquet pre televíziu i-Télé. Upozornil na to, že Francúzsko sa pripravuje na Vianoce, keď sa prakticky vo všetkých mestách budú konať tradičné trhy. "Sme na začiatku procesu, série atentátov," upozornil.

Za strojcu atentátov v Paríži je považovaný Abdelhamid Abaaoud, v Belgicku žijúci mladík marockého pôvodu. Moniquet uviedol, že Abaaoud podľa jeho názoru patrí k ústredným postavám európskeho terorizmu.

"Je to taký casting. Tým, čím bol Džihádista John pre anglosaskú mládež, tým je Abaaoud pre mladých ľudí z frankofónnych krajín. Je plný energie, zdravý a schopný všetkého. Je to ten typ ľudí, akých Dáiš (Islamský štát - IS) hľadá," vyhlásil Moniquet.

Abdelhamid Abaaoud je podľa Moniqueta pre Dáiš dôležitou postavou: kvôli svojim intelektuálnym schopnostiam, ako aj kvôli propagande.

"Ak ho Dáiš vyslal, znamená to, že pripravovaná operácia vo Francúzsku si vyžadovala maximálne nasadenie, bez pochyby ide o začiatok série atentátov," varoval Moniquet. V sýrskej Rakke, ktorá je baštou Islamského štátu, podľa Moniqueta "zrejme usúdili, že obetovanie Abaaouda bude pre propagandu väčším prínosom ako jeho život". "V tomto pomýlenom svete (islamistov) sa tento muž stane legendou," konštatoval Moniquet.

Na margo Abaaoudovho voľného pohybu po Európe Moniquet, ktorý je bývalým agentom francúzskej kontrarozviedky DGSE, vyhlásil, že po svete sa pohybujú desiatky tisíc zločincov a teroristov, ktorí žijú bez problémov, lebo "sú inteligentní, majú falošné doklady a sú súčasťou teroristickej siete".

Francúzske médiá upozorňujú na vysoký počet páchateľov zapletených do útokov, ktoré si minulý piatok v Paríži vyžiadali 129 obetí na životoch a 352 zranených.

Doteraz sa podarilo identifikovať štyroch zo siedmich mŕtvych útočníkov, ktorí zabili 129 ľudí; ide všetko o francúzskych občanov. Traja prišli o život pri futbalovom štadióne Stade de France, traja v hudobnom klube Bataclan a jeden pri neďalekej reštaurácii. Šiesti sa odpálili sami a siedmeho zastrelila polícia.

Dnes pri rozsiahlej policajnej operácii na parížskom predmestí Saint-Denis policajný snajper zastrelil jedného muža. O život prišla aj jeho spoločníčka, ktorá sa odpálila ako samovražedná atentátnička. Polícia pri akcii zadržala piatich podozrivých: štyroch mužov a jednu ženu.

Jeden alebo viacero ľudí je stále zabarikádovaných v inom byte v tejto parížskej štvrti. Polícia budovu oblieha.

Na úteku sú po parížskych útokoch dve podozrivé osoby.

Podľa prvých čiastkových výsledkov vyšetrovania útoky v Paríži boli zrejme zosnované na bruselskom predmestí Molenbeek-Saint-Jean. Zodpovednosť za ne prebral IS. Polícia medzičasom zistila, že mužom, ktorý sa na zvukovej nahrávke v mene IS prihlásil k útokom z Paríža, je rodák z Toulouse Fabien Clain, ktorý bol vo väzení za nábor džihádistických bojovníkov do Sýrie a momentálne sa zrejme nachádza v Sýrii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.