Obama: Rusko a Irán si musia vybrať medzi Asadom a legitímnou vládou

Barack Obama. Foto: TASR/AP

Manila 19. novembra (TASR) - Rusko a Irán sa musia rozhodnúť, či podporia sýrskeho prezidenta Bašára Asada, alebo "zachránia sýrsky štát" nájdením legitímnej vlády. Vyhlásil to dnes americký prezident Barack Obama vo filipínskej metropole Manila, kde sa koná summit lídrov Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC).

Podľa šéfa Bieleho domu je nepredstaviteľné, že by sa občianska vojna v Sýrii skončila bez toho, aby sa Asad vzdal moci. Sýrsky prezident "nemôže znovu získať legitimitu", citovala Obamu agentúra AP.

Cieľom nedávneho diplomatického úsilia je podľa Obamu vytvorenie priestoru pre "kľúčovú" a politickú zmenu. Predpokladané prímerie zrejme nebudú dodržiavať všetky strany, vytvorí však "oázy pokoja", povedal americký prezident.

USA podľa AP dúfajú, že Rusko si osvojí myšlienku budúcej Sýrie bez Asada.

Obama taktiež naznačil súvislosť medzi nevôľou prijímať sýrskych utečencov do USA a odporom zavrieť americkú vojenskú základňu Guantánamo na Kube.

Po teroristických útokoch v Paríži totiž časť republikánov vyzvala na zastavenie prijímania sýrskych utečencov alebo na uprednostňovanie sýrskych kresťanov.

Podľa Obamu by však uprednostňovanie kresťanov nahnevalo moslimov rovnako ako Guantánamo, ktorého existenciu využili extrémisti pre nábor nových členov.

Obamove slová zazneli počas schôdzky s novým kanadským premiérom Justinom Trudeauom. Išlo o ich prvé formálne stretnutie od nástupu Trudeaua do úradu začiatkom novembra.

Podľa agentúry Reuters Trudeau Obamovi povedal, že dodrží sľub o stiahnutí šiestich kanadských lietadiel, ktoré v Sýrii a Iraku podnikajú nálety na pozície organizácie Islamský štát (IS). Trudeau ale ubezpečil, že Kanada zostáva oddaným členom ťaženia proti IS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.