Po Abdeslamovi pátra aj polícia v Holandsku, kde istý čas žil

Na nedatovane snímke vydanej francúzskou políciou 26-ročný Salah Abdeslam. Foto: TASR/AP

Paríž 20. novembra (TASR) - Generálny riaditeľ francúzskej polície Jean-Marc Falcone dnes v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France-Info priznal, že nie je jasné, kde sa momentálne nachádza kľúčová postava atentátov v Paríži Salah Abdeslam, ktorý je na úteku a je po ňom vyhlásené medzinárodné pátranie.

Falcone vyhlásil, že nevie povedať, či sa Abdeslam mohol vrátiť na územie Francúzska a kde sa momentálne nachádza.

Abdeslama minulú sobotu ráno, niekoľko hodín po parížskych útokoch, zastavila neďaleko hraníc s Belgickom francúzska dopravná polícia. Nechala ho však ísť ďalej, keďže v tom čase nebol považovaný za podozrivého.

K policajným zložkám pátrajúcim po Abdeslamovi sa pridala aj holandská polícia, informovala v noci nadnes televízia CNN.

Podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu Abdeslam prednedávnom žil v Holandsku, takže by sa tam teraz mohol skrývať. Intenzívne sa po ňom pátra aj vo Francúzsku a v Belgicku, kde žijú jeho príbuzní. Jeho brat Mohamed, ktorý bol v súvislosti s atentátmi krátko zadržaný a vypočúvaný políciou, ho verejne vyzval, aby sa vzdal.

Vyšetrovatelia predpokladajú, že Salah Abdeslam bol zapletený do útokov v Paríži rovnako ako jeho brat Brahim, ktorý tam na sebe na Voltairovom bulvári odpálil nálož.

Tretieho brata, Mohameda Abdeslama, polícia po útokoch zadržala, ale po výsluchoch prepustila, keďže dospela k záveru, že tento otec troch detí nemá s útokmi nič spoločné a o ich príprave nevedel.

Priateľ všetkých troch bratov Abdeslamovcov v rozhovore pre internetové vydanie denníka Ouest-france.fr pod falošným menom Omar uviedol, že Salah "je bláznivý: on nechodí - on beží... Stále preháňa, ale ľuďom sa to páči. Je priateľský, má veľmi rád svojich bratov. Myslel som, že má rád aj život, ale teraz (po útokoch) neviem...".

Omar konštatoval, že Salah na rozdiel od svojho brata Brahima, ktorý mal neveľmi úspešný a výnosný bar, nerobil vôbec nič.

"Bolo zbytočné hľadať ho pred treťou poobede. Spal, lebo po nociach býva dlho hore. Spí, flámuje, spí, flámuje... a ešte k tomu trochu posilňuje. Potrpí si na dobré jedlo a pekné ženy, každý večer inú: Belgičanky, Francúzsky, Maročanky, Tunisanky... aj jednu Angličanku mal. Žiadna stála známosť. Chvíľu to vyzeralo, že našiel tú pravú, ale nič... Je to lámač sŕdc".

Na margo Salahovho možného úkrytu jeho priateľ Omar uviedol, že Abdeslam je "prešibaný, môže sa skrývať v Belgicku, ale aj hocikde inde". Vyjadril však pochybnosť, že by sa objavil v bruselskej štvrti Molenbeek, kde istý čas býval.

Na otázku, či Mohamedova výzva k bratovi Salahovi, aby sa vzdal polícii, je úprimná, Omar odpovedal kladne.

"Mohamed je obeťou. Videl som ho, jeho rodičov, dve sestry... Nikto tomu nerozumie," vysvetlil Omar. Podľa jeho tvrdenia je Mohamed v šoku a najradšej by niekam odišiel.

Agentúra AP v noci nadnes informovala, že holandská polícia zadržala v prístavnom meste Rotterdam tri osoby, ktoré sa zdržiavali neďaleko zaparkovaného automobilu s belgickými poznávacími značkami.

Hovorkyňa tamojšej polície Dorien Karremansová uviedla, že práve zaparkované auto podnietilo príslušníkov polície v ďalšom vyšetrovaní. Prečo však bolo toto vozidlo považované za podozrivé, rozviesť odmietla a nezverejnila ani totožnosť zadržaných osôb. Doplnila však, že holandská polícia je v súvislosti s minulotýždňovými útokmi v Paríži teraz mimoriadne ostražitá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.