De Maiziere: EÚ by mala ohraničiť počet prijatých utečencov za rok

Thomas de Maiziere Foto: TASR/AP

Viedeň 26. novembra (TASR) - Európa by mala stanoviť hranicu pre počet utečencov, ktorých prijme, a cielene vyhľadávať tých, ktorí majú na jej ochranu jasný nárok. Povedal to nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere v rozhovore pre dnešné rakúske noviny Der Standard.

Jeho spolustraníčka, nemecká kancelárka Angela Merkelová, v utorok vyhlásila, že bude pokračovať v politike otvorených dverí pre utečencov.

Podľa de Maiziera by sa EÚ mala zaviazať prijať "veľkorysý počet utečencov" a "keď sa kvóta naplní, neprijímať už nikoho ďalšieho v danom roku", uviedol. Odpovedal na otázku, ako by jeho návrh vyzeral v praxi.

"Budú sa spoločne skúmať len núdzne prípady - zo Sýrie či Iraku," citovala ho agentúra Reuters.

Francúzsky premiér Manuel Valls tento týždeň povedal, že Európa už nemôže prichýliť viac utečencov.

De Maiziere zdôraznil, že jeho návrh treba skombinovať s lepšou ochranou vonkajších hraníc EÚ. Domnieva sa, že jeho návrh by pomohol prekonať odpor niektorých členských krajín EÚ voči distribúcii utečencov podľa kvót v rámci eurobloku.

"U mnohých vyplynulo to odmietnutie zo skutočnosti, že si nemôžu byť istí, že tí, čo prichádzajú, majú nárok na ochranu, a tiež zo strachu, že príde taký počet, ktorý nebude mať hornú hranicu," dodal.

"Ak však ten počet obmedzíme a prerozdelíme tých, ktorí majú nárok na ochranu, už to podľa mňa nebude také zložité rokovanie než doteraz," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.