V Literárnom múzeu SNK predstavujú život a dielo Bohumila Hrabala

Na snímke budova Slovenskej národnej knižnice. Foto: TASR

Martin 27. novembra (TASR) – Výstava Kdo jsem. Bohumil Hrabal - spisovatel – Čech – Středoevropan predstavuje v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine život a tvorbu jedného z najvýznamnejších a čitateľsky najobľúbenejších moderných českých autorov.

Podľa riaditeľky odboru múzeí SNK Jarmily Kováčovej je výstava venovaná 100. výročiu narodenia B. Hrabala. "Autor výstavy, vedúci odborný pracovník Pamätníka národného písomníctva v Prahe Tomáš Pavlíček sa rozhodol prezentovať Hrabala ako osobnosť, ktorá je tematicky zviazaná s miestom jeho pobytu. Kde žil, kde tvoril alebo kam sa rád vracal," povedala Kováčová.

Doplnila, že výstava je rozdelená do troch geografických priestorov, ktoré významným spôsobom určovali životné osudy Hrabala a ktoré sa zásadne premietali aj do jeho textov. "Prvým z nich je priestor mestskej periférie - pražská štvrť Libeň, v ktorej sa autor ako spisovateľ v 50. a 60. rokoch 'zrodil' a kde začala jeho úspešná kariéra. Práve v Libni sa stretával s výtvarníkom Vladimírom Boudníkom, básnikom a filozofom Egonom Bondym či surrealistickou skupinou tzv. Libeňskými psychikmi," uviedla riaditeľka odboru múzeí SNK.

Druhý predstavovaný priestor, Česko a Morava, je podľa nej kľúčovým pre Hrabalov život a spisovateľskú dráhu – Brno, Nymburk, Praha, Kladno či Kersko. Jeho osudy sú nerozlučne späté s množstvom konkrétnych lokalít, do ktorých opakovane umiestňuje i svoje prózy. "Stredná Európa je zas miestom širšieho ukotvenia Hrabalových textov. Reflektuje na historické spojenia Česka s vývojom v nemeckom jazykovom priestore. Jednou z opakujúcich sa tém v jeho dielach je spolužitie Čechov a Nemcov. Vojnové a povojnové traumy zas prežíva jeho žena Eliška a zasiahli jeho najintímnejší súkromný život. Práve stredoeurópske prostredie, kde vznikali prvé preklady jeho próz, neskôr zohralo dôležitú úlohu na Hrabalovej ceste za svetovosťou," zdôraznila Kováčová.

Výstava predstavuje aj originálne osobné predmety z archívu Hrabalovho priateľa Tomáša Mazala. "Jeho klobúk, nožnice, s ktorými tvoril koláže. Niekoľko kníh, ktoré pochádzajú z jeho osobnej knižnice. Medzi iným aj prvá knižka, ktorú prečítal ako malé dieťa. Na výstave sa objavia aj autentické bločky za účty, napríklad z legendárnej hospody U zlatého tigra, kde Bohumil Hrabal so svojimi priateľmi trávil mnoho času," dodala riaditeľka odboru múzeí SNK.

Výstava Kdo jsem. Bohumil Hrabal - spisovatel – Čech – Středoevropan potrvá v Literárnom múzeu SNK v Martine do 20. februára 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.