Vietnam zrušil trest smrti za niektoré zločiny

Vietnamský policajt, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Hanoj 27. novembra (TASR) - Tresty smrti uvalené na skorumpovaných Vietnamcov budú zmenené na doživotné väzenie, ak vrátia aspoň 75 percent z ilegálne získaných peňazí.

Online noviny VnExpress uvádzajú, že to obsahuje novelizovaný trestný zákonník, ktorý dnes vietnamské Národné zhromaždenie schválilo drvivou väčšinou hlasov. Novela nadobudne platnosť od 1. júla 2016.

Vietnam ňou ruší trest smrti za sedem trestných činov: vzdanie sa nepriateľovi, neuposlúchnutie rozkazu, zničenie projektov významných pre národnú bezpečnosť, lúpež, prechovávanie drog, zneužívanie drog a výrobu falošných potravín a obchodovanie s nimi, sumarizuje agentúra AP.

Novelizovaný zákon ušetrí tiež životy tých, ktorí majú najmenej 75 rokov.

Vládnuca Komunistická strana Vietnamu si vytýčila boj s korupciou za jednu zo svojich priorít.

Niektorí poslanci parlamentu sa však vyjadrili proti týmto zmenám, keď o nich zákonodarný orgán v júni rokoval - argumentujúc, že oslabia boj s korupciou. "Vytvorí to právne vákuum pre skorumpovaných úradníkov, aby vymenili peniaze za svoj život," citovali ich vtedy štátne médiá.

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie a západné krajiny na Vietnam naliehajú, aby trest smrti zrušil úplne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.