Česká ekonomika spomalila len mierne

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 27. novembra (TASR) - Česká ekonomika v 3. štvrťroku 2015 spomalila menej, ako naznačoval prvý odhad. Podľa spresnených údajov Českého štatistického úradu sa hrubý domáci produkt (HDP) susednej krajiny za tri mesiace do konca septembra 2015 zvýšil medziročne o 4,5 %, a nie o 4,3 %, ako štatistici uviedli v rýchlom odhade. Informoval o tom dnes na svojej internetovej stránke denník E15.

V medzikvartálnom porovnaní sa HDP Česka v období júl-september zvýšil o 0,5 %, tak ako štatistici avizovali v prvom odhade.

"Prekvapenie sa nekoná. Revízia medziročného rastu na 4,5 % z predbežného odhadu 4,3 % je pre trh nepodstatná," skonštatoval analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Za celý rok naďalej očakáva zvýšenie výkonu českej ekonomiky o 4,3 %, hoci dnešné údaje podľa neho dávajú šancu aj na mierne lepší výsledok.

Napriek revízii smerom nahor sa rast českej ekonomiky v 3. štvrťroku mierne spomalil, keďže v predchádzajúcich troch mesiacoch stúpol HDP medziročne o 4,6 % a medzikvartálne o 1,1 %.

"Hospodársky rast v eurozóne, lacná ropa, uvoľnenie menovej politiky Českej národnej banky, porastové nastavenie rozpočtovej politiky českej vlády, čerpanie prostriedkov z fondu Európskej únie - to všetko sú faktory, ktoré prispievajú k silnému rastu českej ekonomiky v tomto roku a vedú k zlepšovaniu dôvery ako spotrebiteľov, tak podnikateľov," vyhlásil hlavný ekonóm Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podľa štatistikov v 3. kvartáli rástol výkon takmer všetkých odvetví českej ekonomiky. Tradične najviac k rastu prispel spracovateľský priemysel a pridalo sa aj stavebníctvo.

Výdavky na konečnú spotrebu domácností sa medziročne zvýšili o 3 % a medzikvartálne o 0,3 %. V prípade vládnych inštitúcií výdavky na konečnú spotrebu vzrástli oproti vlaňajšku o 4,4 % a medzikvartálne o 2,2 %.

Investície vlády sa prejavili aj v tvorbe kapitálu, ktorá bola medziročne vyššia o 8,3 %. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa zvýšila o 1,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.