Pravoslávnym kresťanom sa dnes začína predvianočný pôst

Katedrálny chrám svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove Foto: TASR/Milan Kapusta

Osadné 28. novembra (TASR) – Pravoslávnym kresťanom, ktorí sa riadia juliánskym kalendárom, dnes začína predvianočný pôst. Počas neho sa telesne i duchovne pripravia na sviatok Narodenia Spasiteľa Isusa Christa. TASR informoval Peter Soroka, správca Pravoslávnej cirkvi v obciach Osadné a Hostovice (okres Snina).

„Takzvaný Roždestvenský alebo Filipov pôst, lebo sa začína po sviatku apoštola Filipa, má starodávnu tradíciu. V historických prameňoch sa spomína už v 4. storočí, kedy však trval iba sedem dní. Súčasnú podobu 40 dní, dostal po reforme z roku 1166 za čias konštantínopolského patriarchu Lukáša Chrisovergu a byzantského cisára Manuela,“ priblížil Soroka.

Dodal, že na rozdiel od západných kresťanov, ktorí počas adventu očakávajú Vianoce v radosti bez pôstu, pravoslávni veriaci spájajú toto obdobie s pokáním a zdržanlivosťou ako tomu bolo i v minulosti.

Tvrdia, že najkrajším darom, aký môže človek priniesť novorodenému Spasiteľovi sú práve oľutované hriechy. „Rovnako ako pred Vianocami čistíme svoje domácnosti, aby sme v nich privítali našich hostí, je to tak aj s duchovnou očistou našej duše, v ktorej chceme privítať rodiaceho sa Boha,“ podotkol Soroka.

Štyridsaťdňovú pôstnu prípravu sprevádza zdržiavanie sa určitých druhov pokrmov. Počas tohto obdobia pravoslávni nejedia napríklad mäso, vajcia, mliečne výrobky a okrem sobôt a nedelí ani rybu. Pondelkami, stredami a piatkami navyše nekonzumujú rastlinný olej.

Počas aktuálneho pôstu sa bohoslužby v chrámoch nemenia, ako je to napríklad vo Veľkom pôste pred Veľkou nocou. Používané sú však tmavšie bohoslužobné rúcha či výzdoba chrámu. Veriaci častejšie pristupujú k sv. spovedi. Častejšie sa modlia a čítajú duchovnú literatúru, viac sa stránia hriechu.

„Pôst má v Pravoslávnej cirkvi veľký význam pre spasenie duše veriaceho a po sčítaní všetkých pôstnych dní by sa dalo povedať, že sa pravoslávni postia viac ako polovicu roka. Len viacdňové pôsty majú štyri, a to pred Veľkou nocou, Vianocami, sviatkom sv. Petra a Pavla a sviatkom Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Okrem toho, až na niekoľko výnimiek, sa postia každú stredu a piatok,“ ozrejmil Soroka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.