Aktivita výrobného sektora eurozóny v novembri vzrástla

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 1. decembra (TASR) - Tempo rastu aktivity výrobného sektora v eurozóne sa v novembri podľa očakávania zrýchlilo, naznačil to už predbežný odhad. Ekonomika menového bloku však stále dosahuje len mierny rast, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka (ECB) prijme možno už tento mesiac ďalšie oparenia na jej podporu. Informovala o tom agentúra Bloomberg na základe spresnených výsledkov prieskumu spoločnosti Markit.

Konkrétne, podľa Markit sa index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny v novembri zvýšil na 52,8 bodu z 52,3 bodov v októbri tak, ako naznačil rýchly odhad.

Hodnota novembrového indexu je najvyššia od augusta 2014 a znova sa mierne vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu. PMI výrobného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou už viac ako dva roky.

Z údajov Markit vyplýva, že novembrový PMI takmer všetkých štátov eurozóny bol vyšší ako 50 bodov, s výnimkou Grécka, kde výrobný sektor klesá už 15 mesiacov v rade.

Ekonomika menového bloku sa síce pomaly zlepšuje, ale tempo jej rastu, ako aj miera inflácie sú veľmi nízke. Prezident ECB Mario Draghi signalizoval, že strážcovia európskej meny podniknú tento týždeň kroky na ich podporu.

Čo sa týka najväčších ekonomík eurozóny, spresnený PMI nemeckého výrobného sektora v novembri vzrástol viac, ako naznačoval rýchly odhad, a to na 52,9 bodu z októbrových 52,1 bodu, namiesto na 52,6 bodu a dosiahol najvyššiu úroveň za tri mesiace.

PMI francúzskeho sektora stagnoval na októbrovej úrovni 50,6 bodu, zatiaľ čo pri rýchlom odhade vzrástol na 50,8 bodu.

Taliansky PMI dosiahol štvormesačné maximum 54,9 bodu a španielsky stúpol na 53,1 bodu, čo je jeho najvyššia hodnota za tri mesiace.

Grécky PMI síce mierne vzrástol na 48,1 zo 47,3 bodu, ale neprekročil 50 bodov, čo znamená, že aktivita v danom odvetví ďalej klesá.

Podľa hlavného ekonóma Markit Chrisa Williamsona tieto údaje naznačujú, že eurozóna pokračuje v zotavovaní a pomaličky naberá tempo. Naznačuje to novembrové zvýšenie nových objednávok, ktoré bolo najstrmšie za uplynulý rok a pol. Ale aj napriek tomu zostáva rast hospodárstva menového bloku stále len mierny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.