Proti utečeneckým kvótam zozbieral Fidesz už vyše 900.000 podpisov

Sympatizanti vládnych strán Fidesz-KDNP na námestí v Budapešti, archívna snímka. Foto: FOTO TASR/AP

Budapešť 1. decembra (TASR) - Už vyše 900.000 podpisov zozbierala maďarská vládnuca strana Fidesz pod protestnú petíciu proti systému povinného prerozdeľovania utečencov v rámci Európskej únie. Informoval dnes o tom štátny tajomník kabinetu úradu predsedu vlády Bence Tuzson.

V rozhovore pre stanicu verejnoprávnej televízie M1 štátny tajomník zodpovedný za komunikáciu povedal, že petičná akcia pokračuje ďalej, lebo je dôležité, aby za maďarskou vládou stála celá krajina, pretože kabinet dokáže účinne vystupovať proti kvótam len s podporou ľudí.

"Systém rozdeľovania by nezaručil, že ľudia poslaní do rôznych krajín v rámci schengenského priestoru by sa nesnažili vydať opäť smerom k svojmu pôvodnému cieľu," dodal Tuzson.

Petíciu inicioval Fidesz 4. novembra. Politici vládnucej strany označili kvóty za nezmyselné, nefunkčné a nezákonné.

Predseda vlády Viktor Orbán po nedeľňajšom bruselskom summite predstaviteľov Európskej únie a Turecka povedal, že sa podarilo uplatniť maďarský postoj.

Podotkol, že do trojmiliardovej podpory Turecku má v zmysle nedeľňajšej dohody Maďarsko prispieť 18 miliónmi eur, čo označil za "primerané". Pred summitom Orbán prízvukoval, že Maďarsko neprijme povinné rozdeľovanie utečencov, avšak je ochotné na riešenie tejto situácie prispieť finančne.

Bývalý maďarský eurokomisár Péter Balázs však zdôraznil, že výsledky summitu nie je vôbec možné vnímať ako maďarský úspech, pretože prijatie utečencov nikto od Maďarska neočakával a s finančným príspevkom súhlasil aj Orbán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.