Domácnosti ohrozené energetickou chudobou nebudú dostávať novú dávku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 1. decembra (TASR) - Domácnosti ohrozené energetickou chudobou nebudú dostávať energetické dávky. Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž dnes neposunuli do druhého čítania návrh zákona o ochrane zraniteľných spotrebiteľov energií z dielne KDH, ktorým sa mala takáto novinka zaviesť do praxe.

Zákon pripravila trojica zákonodarcov Ján Hudacký, Jozef Bobík a Pavol Zajac. Chceli ním riešiť problém energetickej chudoby, teda stav, keď domácnosť nie je schopná udržať vo svojich obytných priestoroch vhodné teplotné podmienky, alebo si zadovážiť za dostupnú cenu základné energetické služby. "Súčasná situácia, najmä sociálne slabších rodín, je neúnosná. Ceny energií pre domácnosti sú regulované, ale plošne, čo neumožňuje selektívne podporovať zraniteľných spotrebiteľov," upozornil Hudacký.

Právnou normou tak chcel identifikovať práve takýchto spotrebiteľov. "Na základe takejto identifikácie by bola každá domácnosť, ako zraniteľný spotrebiteľ, oprávnená požiadať z Fondu energetickej solidarity o finančný príspevok, energetickú dávku, ktorá by pokrývala minimálnu potrebu energie. Zahŕňala by v sebe náklady na vykurovanie, ohrev vody, ale aj na ďalšiu spotrebu energií," priblížil Hudacký.

Fond energetickej solidarity mal byť plnený z príspevkov energetických spoločností. "Nezaťažoval by teda verejné zdroje a štátny rozpočet," uviedli poslanci z KDH. Navrhovali, aby na takúto dávku mali nárok poberatelia hmotnej núdze. Mali to byť rodiny, ktorých príjem nedosahuje sumy životného minima.

Plénum NR SR zároveň pri dnešnom hlasovaní neposunulo do druhého čítania aj návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorý pripravila skupina poslancov z OĽaNO. Zákonodarcovia v ňom chceli upraviť systém pokút pre prijímateľov dotácií zo štátu, ktorí nedodržia svoje povinnosti. Čiže ak napríklad odmietnu orgánu kontroly vydokladovať účel, na ktorý dotáciu použili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.