EÚ: U detí so zdravotným postihnutím je vyššie riziko zneužívania

Ilustračné foto Foto: TASR

Brusel 2. decembra (TASR) - Najnovšia správa Agentúry EÚ pre základné práva (FRA) upozornila, že u zdravotne postihnutých chlapcov a dievčat je väčšia pravdepodobnosť, že sa stanú obeťami fyzického a sexuálneho násilia a zanedbávania ako u detí bez zdravotného postihnutia.

Správa FRA konštatuje, že sa treba zamerať na deti so zdravotným postihnutím v národných systémoch ochrany detí, ako aj v príslušných politických prístupoch a opatreniach. To by malo zabezpečiť, aby boli tieto deti plne začlenené do spoločnosti a neboli vystavené násiliu.

"Deti so zdravotným postihnutím musíme účinnejšie chrániť pred násilím, zneužívaním a šikanovaním. Deťom so zdravotným postihnutím má byť umožnené žiť bez strachu a v spoločnosti, do ktorej sú plne začlenené," upozornil dočasný riaditeľ FRA Konstantinos Manolopulos pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravotne postihnutých osôb, ktorý sa bude pripomínať 3. decembra. Dodal, že EÚ a jej členské štáty musia prijať opatrenia na riešenie tejto zväčša neviditeľnej problematiky.

V správe s názvom "Násilie páchané na deťoch so zdravotným postihnutím: právne predpisy, politiky a programy v Európskej únii" sa skúmajú formy, príčiny a prostredia násilia páchaného na deťoch so zdravotným postihnutím a navrhujú sa kroky na boj proti tomuto javu.

Aj keď nie sú k dispozícii oficiálne údaje o počtoch detí so zdravotným postihnutím a rozsahu násilia, ktorému sú vystavené, v správe FRA sa upozorňuje na zraniteľnosť týchto detí v dôsledku sociálnej izolácie, stigmatizácie a ich väčšej závislosti od starostlivosti a podpory.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.