Austrálska ekonomika vzrástla v 3. kvartáli o 2,5 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Sydney 2. decembra (TASR) - Tempo rastu austrálskej ekonomiky sa 3. kvartáli zrýchlilo. Dôvodom je zvýšenie vývozu ťažobných firiem. Informovali o tom agentúry AP a RTTNews.

Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny za tri mesiace od júla do konca septembra v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška stúpol o 2,5 %, uviedol austrálsky štatistický úrad. V 2. kvartáli medziročne vzrástol o 2 %, pričom experti počítali so zrýchlením tempa rastu len na 2,4 %.

Ťažobné firmy vykompenzovali pokles cien komodít zvýšením objemu vývozu do Číny, ktorá je pre Austráliu najlukratívnejším exportným trhom. Negatívny vplyv na austrálsku ekonomiku majú v poslednom čase nízke ceny komodít a ochladenie rastu v Číne, čo dokonca viedlo k prognózam, že Austrália po vyše dvoch desaťročiach upadne do recesie. Cena železnej rudy padla v utorok na 10-ročné minimum 47 USD (44,34 eura) za tonu. Cena dosiahla vrchol 185 USD za tonu v roku 2011.

Príspevok čistého exportu v uplynulom štvrťroku k rastu HDP dosiahol 1,5 percentuálneho bodu. Ťažobná aktivita vyskočila o 5,2 %. Konečná spotreba domácností sa zvýšila o 0,7 %. Naopak, tvorba hrubého fixného kapitálu klesla o 4 %. Súkromné investície sa znížil o 2,9 % a verejné investície až o 9,2 %.

V medzikvartálnom porovnaní austrálska ekonomika v 3. štvrťroku vzrástla o 0,9 % po 0,2-% expanzii v predchádzajúcich troch mesiacoch. Experti počítali v 3. kvartáli s 0,8-% nárastom.

(1 EUR = 1,0600 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.