Z príchodu imigrantov vyplynú úlohy aj mestám a obciam, tvrdí primátor

Jozef Dvonč Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Nitra 4. decembra (TASR) – Vedenie Nitry nebolo informované o tom, že by v meste malo byť integrovaných niekoľko kresťanských asýrskych rodín z Iraku, tvrdí primátor Jozef Dvonč. Zo skupiny 25 rodín a celkovo 149 ľudí by mala podľa neoficiálnych informácií zostať v Nitre zhruba tretina. Primátor skonštatoval, že všetky informácie, ktoré má v súvislosti s integráciou týchto ľudí, má výlučne z médií.

"Mal som jedno rokovanie s charitou, kde som ich upozorňoval na isté riziká tohto kroku. No momentálnu informáciu, ktorá išla z Ministerstva vnútra SR, sme s nikým neprerokovávali, ani so štátom, ani s biskupstvom. Minulú stredu malo byť stretnutie zástupcov mesta Nitra, vyššieho územného celku a migračného úradu, kde sme si mali vyjasniť niektoré veci, bolo však zrušené," povedal Dvonč. O deň neskôr sa na Migračnom úrade Ministerstva vnútra SR uskutočnilo stretnutie so starostami obcí, do ktorých majú prísť imigranti z Iraku. Zúčastnila sa na ňom približne desiatka starostov. "My sme pozvánku na toto stretnutie nedostali," potvrdil Dvonč.

Integrácia asýrskych kresťanov z Iraku do miest a obcí Nitrianskeho kraja je projektom Ministerstva vnútra SR, Biskupstva Nitra a Občianskeho združenia Pokoj a dobro. Po ukončení integračného procesu v zariadení ministerstva vnútra v Humennom by mali byť rodiny premiestnené do voľných objektov v obciach, ktoré poskytli na tento účel dobrovoľníci a čiastočne aj cirkev. "Pokiaľ sa sám pán starosta neprihlásil, že chce ubytovať u seba doma, tak nebol dôvod s pánom starostom hovoriť. Pretože v tejto krajine to funguje tak, že rodina je základnou bunkou štátu a rozhoduje o svojom osude predovšetkým sama. My sme všetky obce informovali o tom, že tento program tu je a časom budú rodiny, ktoré sa budú chcieť dobrovoľne a aktívne pripojiť," povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Primátor Dvonč sa domnieva, že zainteresovanosť miest a obcí bude v tomto procese nevyhnutná. "Uvidíme, ktoré úlohy nám ako mestu z tohto vyplynú. Pretože môžu byť rôzne občianske iniciatívy, no napríklad zaškolenosť detí aj tak zostane na mestách a obciach. Netvrdím, že to vítam, avšak je to logický krok, aby sa ľudia pripravili na ten život," povedal Dvonč. Kapacity základných škôl umožňujú prijať aj väčší počet detí, kapacity materských škôl sú však nižšie. Najväčší problém vidí nitriansky primátor v tom, ako túto iniciatívu prijmú občania. "Verím, to prijmú kladne, ak to bude v cirkevných objektoch. Práve v otázke vzťahu s miestnym obyvateľstvom vidím momentálne najväčší problém," povedal Dvonč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.