Počet chorých v BBSK mierne klesol, chrípka ešte neukázala svoju silu

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Banská Bystrica 5. decembra (TASR) – Kým vlani aj predvlani bol v tomto období roka výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) omnoho vyšší, v 49. týždni aktuálneho roka epidemiológovia konštatujú, že ich počet mierne klesol. Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, chrípka ešte neukázala svoju silu a takýto priebeh chorobnosti do istej miery súvisí s pomerne teplým počasím.

V celom Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) evidoval RÚVZ 4246 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1430 osôb na 100.000 obyvateľov. Najvyšší počet ľudí s týmto ochorením je v okrese Lučenec, kde lekári evidujú vyše 800 prípadov. Takmer o polovicu menej chorých je v okresoch Veľký Krtíš (497), Žarnovica (479), Rimavská Sobota (451) a Brezno (446).

CHPO sa v BBSK vyskytli v 305 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 102 osôb na 100.000 obyvateľov. „Najviac chorých na chrípku je opäť v okrese Lučenec, nasledujú Rimavská Sobota, Revúca a Poltár. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO tentoraz najviac postihujú vekovú skupinu seniorov, nasleduje ekonomicky aktívne obyvateľstvo a deti základných škôl,“ uviedla Tolnayová. Len o niečo menej prípadov týchto ochorení sa podľa jej slov vyskytuje medzi adolescentmi a najnižšia chorobnosť je u najmenších detí.

Epidemiológovia upozorňujú, že chrípku, ako infekčné ochorenie spôsobené vírusom a útočiacim na dýchacie cesty, nemožno podceňovať. „Vírus sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní a prípadné epidémie chrípky vedú k vysokej chorobnosti v populácii a výrazným ekonomickým stratám,“ upozornila Tolnayová s tým, že medzi rizikové skupiny patria najmä osoby vyššieho veku, ľudia s chorobami imunitného systému, chronickým ochorením srdca, ciev, pľúc, obličiek a metabolickými chorobami.

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v Žilinskom kraji klesla o 2,7 %

Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) klesla v 49. kalendárnom týždni v Žilinskom kraji v porovnaní s prechádzajúcim týždňom o 2,7 percenta, čo predstavuje chorobnosť 1535,8 chorých na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.

Podľa nej chorobnosť klesla najmä vo vekovej skupine od 20 do 59 rokov (-7,9 percenta) a v okrese Tvrdošín (-27 percent). Najvyššia chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine do päť rokov (4498,9 na 100.000 obyvateľov). "Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2,3 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín," uviedla Košecká.

O chrípke a chrípke podobných ochoreniach zaevidoval RÚVZ v uplynulom týždni 620 hlásení, čo predstavuje chorobnosť 145,6 chorých na 100.000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chorobnosť o 16,67 percenta. Najvyšší pokles chorobnosti zaznamenali v okrese Námestovo (-60,7 percenta), najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v skupine do 5 rokov (436,78 na 100.000 obyvateľov), dodala Košecká.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.