Český obchodný prebytok vzrástol v októbri na 13,3 miliárd Kč

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 7. decembra (TASR) - Obchodný prebytok Českej republiky zaznamenal v októbri rast, k čomu prispel rýchlejší rast vývozu než dovozu. Uviedol to dnes Český štatistický úrad (ČSÚ), ktorý zverejnil predbežné údaje. Informoval o tom server E15.cz.

Podľa ČSÚ skončila bilancia zahraničného obchodu Českej republiky v októbri s prebytkom 13,3 miliardy Kč (491,95 milióna eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to bolo o 1,2 miliardy Kč viac. V prípade započítania nového prenájmu stíhačiek JAS-39 Gripen saldo klesne na 3,5 miliardy Kč.

Pod výsledok sa podpísalo rýchlejšie tempo rastu vývozu oproti dovozu. Vývoz sa v októbri medziročne zvýšil o 4,1 %, zatiaľ čo dovoz o 3,9 %. Októbrové údaje zahraničného obchodu priaznivo ovplyvnilo zníženie schodku bilancie minerálnych palív o 5,8 miliardy Kč. Pomohol im aj rast prebytku obchodu s priemyselným spotrebným tovarom, nápojmi a tabakom.

Nepriaznivo na celkovú bilanciu pôsobil pokles hodnoty exportu strojov a dopravných prostriedkov o 4,2 miliardy Kč. Negatívny vplyv malo aj prehĺbenie deficitu bilancie chemických výrobkov o 2,7 miliardy Kč.

Nový prenájom stíhačiek nie je v štatistike zahraničného obchodu priamo zachytený, pretože v súlade s pravidlami Eurostatu bude transakcia zachytená iba v metodike národných účtov a platobnej bilancie. Česko si 14 lietadiel prenajalo do roku 2027. Švédsku za to zaplatí 5,4 miliardy švédskych korún, teda približne 15,6 miliardy Kč bez dane z pridanej hodnoty a zrážkovej dane. Hodnota lietadiel je 9,9 miliardy Kč.

Od začiatku roka do konca októbra dosiahol prebytok obchodnej bilancie 137,8 miliardy Kč. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 3,6 miliardy Kč. Vývoz vzrástol medziročne o 6,4 %, zatiaľ čo dovoz o 6,9 %.

Česká priemyselná produkcia zrýchlila v októbri rast na 3,8 %

Priemyselná produkcia v Česku zrýchlila v októbri medziročný rast na 3,8 % po septembrovom revidovanom zvýšení o 1 %. K rastu prispel opäť najmä automobilový priemysel, naopak, klesla výroba elektriny. Vyplýva to z informácií Českého štatistického úradu (ČSÚ). Informoval o tom server e15.cz.

Podľa hlavného ekonóma Generali Investments CEE Radomíra Jáča sa pod zrýchlenie rastu do veľkej miery podpísalo oživenie priemyslu v Nemecku. "Rast exportov do Nemecka v mesiaci október predstavoval medziročne 6,8 %, čo je v rámci uvedeného mesiaca nadpriemerný výsledok," uviedol Jáč.

Po očistení od vplyvu počtu pracovných dní vzrástla produkcia o 6,4 %. V porovnaní so septembrom bola po vylúčení sezónnych vplyvov vyššia o 1,5 %. Hodnota nových zákaziek medziročne vzrástla o 6,5 %.

K rastu najviac prispela výroba motorových vozidiel, ktorá zaznamenala 19-% rast. "Bez nej by medziročné tempo rastu priemyselnej produkcie dosiahlo v októbri len 0,1 %," upozornil hlavný analytik Raiffeisen Research Michal Brožka.

Pred jednostrannou závislosťou v tomto sektore varuje aj analytik Home Credit Michal Kozub. "Tento rast nie je nekonečný a najmä výrazne závisí od vonkajšieho dopytu. Vo chvíli, keď rast ochabne, okamžite sa to negatívne odrazí na výsledkoch priemyslu," dodáva.

Darilo sa výrobe odevov, ktorá vzrástla o 28 %. Naopak, o 12,6 % klesla výroba elektriny. Vzrástol počet zákaziek, ale najmä tých zo zahraničia. Tie sa zvýšili o 9,6 %, zatiaľ čo domáce len o 1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.