Exriaditeľ rozviedky SIS: Antiteroristický balíček je potrebný

Ilustračné foto. Na snímke dolný rad zľava predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD), podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková (Smer-SD) a podpredseda NR SR Miroslav Číž (Smer-SD) počas rokovania Národnej rady SR v utorok 10. novembra 2015 v Bratislave. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 10. decembra (TASR) - Zákonná úprava, ktorá je zahrnutá v takzvanom antiteroristickom balíčku a ktorý prijalo plénum Národnej rady SR v stredu 9. decembra, je objektívne potrebná i keď vyvoláva niektoré otázniky. Uviedol pre TASR bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) Igor Cibula.

Podľa jeho názoru advokáti poukazujú najmä na to, že by mohlo dôjsť k zneužitiu rozšírených právomocí polície. "Z toho dôvodu by bolo užitočné, keby nová vláda po voľbách v roku 2016 posúdila uplatňovanie zákona v praxi a na základe toho rozhodla, či pochybnosti vyslovované v súčasnosti boli odôvodnené. Neviem, či rozšírenie právomocí polície je tým hlavným riešením v boji proti nebezpečenstvu terorizmu," povedal bývalý príslušník SIS.

"Inak tieto legislatívne úpravy prijaté parlamentom v podstate kopírujú právny režim v zavedených demokraciách. Viaceré návrhy, týkajúce sa oprávnení spravodajských služieb, zvýšia efektívnosť spravodajskej činnosti vo vzťahu ku komunite, ktorá je objektom potenciálneho spravodajského záujmu. Žiaľ, problematika antiteroristických opatrení sa na jednej strane politizovala – a na druhej strane bagatelizovala. Škoda, že v diskusii o  antiteroristickom balíčku sa väčšia pozornosť nevenovala personálnej kvalite spravodajských služieb. Bezpečnostní experti i niektorí politici si nevšimli fakt, že spravodajský boj s terorizmom si bude vyžadovať viac jazykovo a profesionálne podkutých špecialistov, ako aj expertov odborne kompetentných vo využívaní technológií na zber metadát," dodal okrem iného Cibula.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.