Nový prezident Argentíny Mauricio Macri sa ujal funkcie

Nový argentínsky prezident Mauricio Macri máva počas slávnostnej inaugurácie v Buenos Aires 10. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Buenos Aires 10. decembra (TASR) - Novozvolený argentínsky prezident Mauricio Macri sa dnes slávnostne ujal funkcie. Na inaugurácii však chýbala jeho predchodkyňa vo funkcii Cristina Fernándezová-Kirchnerová, ktorá sa v stredu večer verejne rozlúčila so svojimi stúpencami. Obe strany zdôvodnili túto skutočnosť sporom o organizáciu podujatia.

Namiesto toho zamierila odstupujúca hlava štátu do ďalekej patagónskej provincie Santa Cruz, kde sa jej švagriná Alicia Kirchnerová ujala guvernérskeho úradu, informovala agentúra DPA.

Mauricia Macriho predurčil jeho triumf v rozhodujúcom druhom kole prezidentských volieb z 22. novembra, aby práve on ukončil éru tzv. kirchnerizmu v latinskoamerickej krajine, na ktorej čele stál jedno štvorročné volebné obdobie už zosnulý Néstor Kirchner a ďalších dve volebné obdobia jeho manželka Cristina.

Nový argentínsky prezident, pre ktorého bude najväčšou výzvou ťažká hospodárska situácia v Agrentíne, sľúbil krajanom epochálne zmeny. V jeho kabinete sú tak nestraníci, ako aj viacerí dlhoroční spolupracovníci.

Keďže Macriho koalícia konzervatívcov a centristov nedisponuje v argentínskom Kongrese väčšinou, bude nový prezident nútený hľadať pri presadzovaní nepopulárnych opatrení spojencov aj z radov perónistov rôzneho politického smerovania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.