Golianovo sa rýchlo rozrastá, za štyri roky pribudlo 400 obyvateľov

Na snímke Obecný úrad v obci Golianovo 11. decembra 2015. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Golianovo 12. decembra (TASR) – Rekonštrukcia a dobudovanie verejného osvetlenia, rozšírenie priestorov základnej školy i výstavba kanalizácie sú prioritami vedenia Golianova v okrese Nitra v nastávajúcom období. Obec s takmer 1600 obyvateľmi patrí k obciam, do ktorých sa vracajú mladí ľudia a nemá problémy s demografickou krivkou. Za posledné štyri roky aj vďaka individuálnej bytovej výstavbe 58 bungalovov na Horných lúkach či výstavbe bytovky pribudlo v Golianove takmer 400 obyvateľov. "Ešte pred niekoľkými rokmi sme mali v materskej škole málo detí. Potom sa však ich počet prudko zvýšil, mali sme úplne opačný problém, museli sme postaviť novú materskú školu, funguje šesť rokov. Ani tá však nestačila, pred dvoma rokmi sme ju rozširovali. Prerobili sme nevyužité priestory základnej školy, dnes máme v materskej škole 65 detí," informoval starosta Golianova Ľuboš Kolárik.

Kapacita základnej školy je dostatočná, problém má však obec s chýbajúcimi priestormi pre dielne. "Keďže sme štát s mimoriadne silným automobilovým priemyslom, pomaly sa aj tá výučba bude uberať týmto smerom. A keďže sme bývalé dielne prerobili v minulosti na materskú školu, teraz budeme musieť postaviť nejakú prístavbu na výučbu polytechnického vyučovania, dielní, fyzikálneho či matematického kabinetu."

Ďalšou investíciou je rekonštrukcia verejného osvetlenia, ktorú obec rieši formou koncesnej zmluvy. Tá pokrýva nielen rekonštrukciu existujúceho verejného osvetlenia, ale aj výstavbu osvetlenia v nových lokalitách, kde sa už začala výstavba a kde zatiaľ verejné osvetlenie nie je vybudované. Najväčším problémom Golianova zostáva výstavba kanalizácie. "Sme spádová obec s kanalizáciou pre Veľký Lapáš. Do dnešného dňa zhruba 3500 ľudí v tomto regióne nemá kanalizáciu. Brzdia nás financie," povedal Kolárik. Keďže obec nemá viac ako 2000 obyvateľov, musí sa spoliehať len na peniaze z eurofondov. "Finančné prostriedky, ktoré eurofond rozdeľuje, sú od 100.000 do 300.000 eur. Naša investícia je vyčíslená na 4 milióny eur," tvrdí starosta s tým, že obec sa bude usilovať získať na výstavbu zdroje aj zo Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. "Je to beh na dlhé trate," zhodnotil možný termín dostavby kanalizácie starosta Golianova.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.