Obama sa zaviazal využiť zvyšné mesiace svojho mandátu na maximum

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 19. decembra (TASR) - Americký prezident Barack Obama včera na svojej pravidelnej koncoročnej tlačovej konferencii povedal, že sa počas zvyšných mesiacov svojho mandátu nemieni stiahnuť do úzadia, naopak, využije ich na presadenie svojich dlhoročných cieľov.

"Kdekoľvek sa naskytne príležitosť, využijem ju," citovala ho tlačová agentúra AP.

Rok 2015 označil za rok, v ktorom dosiahol významný pokrok. Poukázal na výsledky diplomatických rokovaní s Iránom a Kubou, dohodu o ázijsko-tichomorskom obchode a bezprecedentnú globálnu klimatickú dohodu ako veľké víťazstvo svojej vlády. Pochválil tiež najvyšší súd za to, že legalizoval homosexuálne manželstvo.

Prezidentovi Obamovi zostáva rok na dokončenie čo možno najviac z jeho projektov. Biely dom sľubuje, že Obama v januári prednesie "netradičnú" správu o stave únie, v ktorej predstaví svoje najbližšie plány vrátane ďalších výkonných opatrení v oblasti zmeny klímy a kontroly zbraní.

Spochybňovanie svojej stratégie v boji s Islamským štátom v Iraku a Sýrii prezident odmietol s tým, že koaličné sily pod vedením USA "bombardujú" koľko vládzu a trval na tom, že Islamský štát "porazíme".

Zopakoval, že sýrsky prezident Bašár Asad sa musí vzdať moci, aby Sýria vyriešila svoju občiansku vojnu, hoci americká vláda nedávno povedala, že pristúpi na bližšie neurčené prechodné obdobie, počas ktorého Asad môže zostať.

Obama tiež upozornil na svoje legislatívne úspechy. Oznámil, že tento rok sa k jeho programu zdravotnej starostlivosti prihlásilo až šesť miliónov ľudí.

Tlačovú konferenciu ukončil po 55 minútach s tým, že ide na premietanie filmu Hviezdne vojny: Sila sa prebúdza.

Následne by mal odcestovať do Kalifornie, kde sa v San Bernardinu plánuje stretnúť s rodinami 14 obetí nedávnej masovej streľby. A potom odletí na Havaj, kde bude dva týždne dovolenkovať s manželkou a dcérami, čo je ich rodinná vianočná tradícia. Do Bieleho domu sa vráti až začiatkom januára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.