Požiar viedol k odstávke reaktora v belgickej jadrovej elektrárni

Belgická jadrová elektráreň Tihange Foto: TASR/AP

Brusel 19. decembra (TASR) - Požiar v belgickej jadrovej elektrárni v Tihange odstavil v piatok večer z prevádzky jadrový reaktor, informovala o tom belgická tlačová agentúra Belga.

Reaktorový blok 1 sa automaticky vypol počas požiaru, ku ktorému došlo mimo jadrovú časť elektrárne. Operátor elektrárne Electrabel uviedol, že incident nemal žiaden dopad na zamestnancov, verejnosť alebo životné prostredie.

Tihange leží asi 70 kilometrov na západ od nemeckého pohraničného mesta Aachen.

Počas tohto týždňa bol po takmer dvojročnej odstávke opäť uvedený do prevádzky reaktorový blok 2 elektrárne, a to napriek výhradám predstaviteľov susedného Nemecka, ktorí toto rozhodnutie nazvali "nezodpovedným", pripomenula tlačová agentúra DPA.

Dodala, že zariadenie je už dlho kritizované ako možné bezpečnostné riziko. Minister životného prostredia nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, Johannes Remmel, o ňom nedávno vyhlásil, že je to "rozpadávajúci sa reaktor" a obvinil belgické orgány, že "hrajú ruskú ruletu".

Spoločnosť Electrabel uviedla, že reaktor vrátila do prevádzky "v úplnom bezpečí".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.