Ani slovenský, ani český film do boja o zahraničného Oscara nezasiahne

Na snímke sošky Oscarov na 87. ročník slávnostného udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied 18. februára 2015 v Los Angeles. Udeľovanie 87. ročníka cien americkej Akadémie filmových umení a vied sa uskutoční 22. februára 2015. Foto: TASR/AP

Los Angeles 19. decembra (TASR) - Aj keď si európska kinematografia udržala vysokú mieru pravdepodobnosti, že získa Oscara určeného pre najlepší zahraničný film roka, český i slovenský nominant z boja o prestížnu sošku Americkej filmovej akadémie vypadli.

Vyplýva to zo zoznamu deviatich filmov zostávajúcich medzi kandidátmi na Oscara v danej kategórii, ktorý v piatok zverejnila Americká filmová akadémia v Beverly Hills.

O oficiálny titul najlepší neanglicky nakrútený film roka budú naďalej bojovať tvorcovia snímok Im Labyrinth des Schweigens (V labyrinte mlčania) z Nemecka, Mustang (Francúzsko), Saul fia (Saulov syn, Maďarsko), ako aj filmov z Belgicka - Le tout nouveau testament (Úplne Nový zákon), Dánska - Krigen (Vojna) , Fínska - Miekkailija (Šermiar), Írska (Viva), Jordánska (Theeb) a Kolumbie - El abrazo de la serpiente (Objatie hada).

Do súboja o predmetnú trofej nominovali snímky celkove 80 krajín. Kým Slovensko vybralo v tomto roku na Oscara snímku Koza Ivana Ostrochovského, v ČR pripisovali značné šance filmu Domácí péče Slávka Horáka.

Päť finalistov vzíde zo zverejnenej deviatky 14. januára 2016.

Slávnostný galavečer, na ktorom sa svetová verejnosť dozvie mená laureátov všetkých podstatných kategórií, je naplánovaný na 28. februára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.