Pri bazilike v Trnave stojí živý betlehem ako v stredoveku

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Trnava 19. decembra (TASR) – Posledný predvianočný víkend možno v Trnave využiť na návštevu stredovekých vianočných trhov. Ich ťahákom je živý betlehem, zostrojený podľa pravidiel zaužívaných v období gotiky.

Stredoveké trhy sú už niekoľko rokov alternatívou pre komerčné podujatie, ktoré sa odohráva v centre mesta. Na Námestí sv. Mikuláša, najstaršom doloženom trhovom mieste v Trnave, sa so stánkami rozložili rôzni remeselníci. Sú medzi nimi sviečkari, včelári, kováč, výrobca lukov, cínového riadu, predajcovia dobových jedál, pisár a ďalší. Deťom slúži drevený kolotoč na ľudský pohon a nechýbajú ani živé zvieratá a možnosť zasúťažiť si.

„Betlehemy aj v stredoveku zobrazovali rovnakú scénu narodenia ako dnes, rozdiel bol v kulisách,“ povedal pre TASR historik Martin Tibenský, jeden z organizátorov akcie. Ľudia v období gotiky si narodenie Ježiša podľa jeho slov zasadzovali do reálií, ktoré poznali – postavy Márie, Jozefa, kráľov i pastierov boli v dobovom oblečení, scéna narodenia sa odohrávala v gotickej kaplnke alebo napoly zbúranej jaskyni, ale s gotickým motívmi. „Tak sme sa aj my rozhodli, že nebudeme ponímať betlehem vidiecky ako doteraz, ale spravíme ho ako do zlata vymaľovanú gotickú kaplnku. Pripravovali sme sa na to viac ako mesiac po večeroch. Naša predstava do budúcnosti je, že počas celého dňa sa budú v betleheme odohrávať scénky, spievané v latinčine. Ukážku máme pripravenú už teraz,“ povedal Tibenský.

Stredoveké vianočné trhy v Trnave budú dnes aj v nedeľu trvať do 18. hodiny. Organizuje ich Agentúra Hector, ktorá zastrešuje Kompániu trnavských žoldnierov a Trnavský šermiarsky cech. Podujatie pre Trnavčanov s návratom do minulosti pripravila už šiestykrát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.