Na snímke druhý zľava slovenský útočník Detroitu Tomáš Jurčo oslavuje gól so spoluhráčmi, vľavo Niklas Kronwall, druhý sprava autor gólu Riley Sheahan a vpravo Čech Jakub Kindl v zápase hokejovej NHL Detroit - New Jersey 3:4 v noci na 23. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Bratislava 23. decembra (Teraz.sk) - Hokejisti Detroitu Red Wings prehrali v nočnom zápase zámorskej NHL na vlastnom ľade s New Jersey Devils 3:4. V domácom drese zaznamenal jednu asistenciu slovenský útočník Tomáš Jurčo, pre ktorého to bol tretí kanadský bod v 13 stretnutiach sezóny.

"Diabli" rozhodli o svojom triumfe už v prvej tretine, keď strelili tri góly za necelé tri minúty. "Nemyslím si, že to bol náš najlepší výkon, no vyšli sme z toho s náskokom 3:0. No ešte ostávalo veľa do konca," povedal obranca David Schlemko, ktorý strelil tretí gól New Jersey. "Mali sme dobrý štart a dokázali sme premeniť svoje šance. Detroit mal svoje momenty a v druhej tretine sme museli prekonať poriadnu búrku," dodal tréner Devils John Hynes.

Jurčo strávil na ľade necelých deväť minút a okrem asistencie zaznamenal aj dve strely na bránku. Jeho spoluhráč Tomáš Tatar odohral 14 minút a k jednej strele si pripísal dve mínusky.

Jake Allen vychytal triumf St. Louis na ľade Bostonu 2:0, keď zlikvidoval všetkých 32 striel súpera a zaznamenal piate čisté konto v sezóne a celkovo desiate v kariére. V domácom drese nechýbal kapitán Zdeno Chára, ktorý strávil na ľade vyše 23 minút a zaznamenal dve strely na bránku. Pre Boston to bola prvá prehra v posledných štyroch zápasoch. "Dve tretiny sme hrali fajn, no myslím si, že sme nepracovali dosť tvrdo. Držali si nás od tela. Veľakrát sme strieľali, no nemali sme nikoho pred bránkou," povedal tréner "medveďov" Claude Julien.

Nedarilo sa ani ďalšiemu Slovákovi Mariánovi Gáboríkovi, jeho Los Angeles prehralo na vlastnom ľade so San Jose 3:5. "Žraloci" rozhodli o svojom triumfe v záverečnej tretine, v ktorej strelili tri góly. V tabuľke Západnej konferencie poskočili na siedme miesto. Pre "kráľov" to bola druhá prehra v rade a štvrtá z posledných piatich zápasov. "V posledných dueloch sme dostali až príliš veľa gólov a to teda nie je náš štýl hokeja. Musíme nájsť cestu späť k našej hre," povedal útočník Tyler Toffoli, ktorý strelil dva góly.

Z triumfu sa netešil ani posledný slovenský zástupca Martin Marinčin, keďže jeho Toronto nestačilo na Arizonu (2:3). Na ľade strávil takmer 13 minút a zaznamenal dve strely a dve mínusky. Hrdinom duel bol trojbodový Shane Doan (2+1), dva góly pritom strelil v rozpätí iba 14 sekúnd. "Potrebujete na to aj kúsok šťastia, mne sa to dnes vydarilo," uviedol tridsaťdeväťročný veterán, ktorému chýbajú na vyrovnanie klubového rekordu Dalea Hawechuka (379 gólov) už iba tri presné zásahy.

Chicago bez slovenských útočníkov Mariána Hossu a Marka Daňa prehralo na ľade Dallasu 0:4. Domáci Patrick Sharp zaznamenal proti svojmu bývalému tímu gól a asistenciu. "Nepovedal by som, že sme dominovali, to je proti tímu ako Chicago ťažké. Musíte využiť svoje šance, keďže ich ofenzíva ich vždy vie dostať späť do zápasu," povedal. Brankár "hviezd" Antti Niemi chytil všetkých 20 striel a dosiahol tretí shutout v sezóne. "Dnes nás podržal a spravil niekoľko veľkých zákrokov. Celá defenzíva bola výborná, myslím si, že v tretej tretine už nemali ani jednu gólovú šancu," pochvaľoval si tréner Stars Lindy Ruff.

Nepekný darček dostal dva dni pred Vianocami od protihráča český hokejista Jaromír Jágr. Nestarnúci veterán pri triumfe jeho Floridy nad Ottawou 2:1 po nájazdoch, ktorá dosiahla piate víťazstvo za sebou, prišiel po zásahu hokejkou do tváre od Alexa Chiassona o štyri predné zuby. Incident sa odohral v prvej tretine pred bránkou Ottawy. Jágr sa snažil doraziť puk za chrbát gólmana Senators Craiga Andersona, keď v tom momente ho zozadu hokejkou zasiahol do hlavy Chiasson. Otrasený český útočník chvíľu ležal na ľade a z úst mu vytekala krv. Po krátkej pauze v šatni sa do stretnutia vrátil a po záverečnom hvizde sa tešil z ďalšieho triumfu Panthers. Známy vtipkár zobral celý incident s humorom a nové zuby si vypýtal od Santa Clausa. Na sociálnej sieti Twitter umiestnil fotku už bez predných zubov a napísal: "Drahý Santa, mohol by som na Vianoce dostať nové zuby? Bude náročné sa teraz najesť, ale aspoň nebudem tučný."

Štyridsaťtriročný elitný krídelník je najproduktívnejším hráčom Floridy v aktuálnej sezóne, keď k 10 gólom pridal aj 15 asistencií. Minulý týždeň sa stal štvrtým najlepším strelcom v histórii súťaže, keď so 732 gólmi prekonal legendárneho Marcela Dionna.

Pod triumf Calgary nad Winnipegom 4:1 sa podpísal hetrikom krídelník Johnny Gaudreau, ktorý v prebiehajúcej sezóne nazbieral už 37 bodov. "Dnes sme odohrali skvelý zápas. Mal som šťastie, že som dal tri góly. Je to vzrušujúce. Všetci sa tešíme, že už ideme domov za svojimi rodinami. Odzrkadlilo sa to aj na ľade," povedal.

NHL - výsledky:

Boston - St. Louis 0:2

New York Rangers - Anaheim 3:2 pp

Detroit - New Jersey 3:4 (Tomáš Jurčo za domácich 0+1)

Marián Gáborík (Los Angeles) 19:18 0 0 0 -1 3 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/