Malé mestské časti Bratislavy budú hospodáriť s 1,95 mil. eur

Na ilustračnej snímke výhľad na hlavné mesto Bratislava. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 23. decembra (TASR) – Medzi sedem malých mestských častí Bratislavy sa má v roku 2016 prerozdeliť v rámci tzv. solidarity príspevok 1,95 milióna eur. V takejto výške ho schválili na svojom decembrovom rokovaní bratislavskí mestskí poslanci. Musí však dôjsť k zmene štatútu hlavného mesta, v časti o rozpočtovom určení príjmov Bratislavy a jej mestských častí. O spustenie tohto procesu požiadali poslanci bratislavského primátora Iva Nesrovnala. Začiatkom budúceho roka preto majú o tom ešte rokovať jednotlivé miestne zastupiteľstvá i zastupiteľstvo hlavného mesta.

Veľké mestské časti Bratislavy sa na základe solidarity vzdávajú časti zo svojho podielu na dani z príjmov fyzických osôb a na dani z nehnuteľností v prospech malých mestských častí. Doteraz bol tento systém vo výške troch percent. V predloženom materiáli na decembrové zastupiteľstvo bola uvedená predpokladaná suma príspevku na budúci rok pre malé mestské časti okolo 2,38 milióna eur.

Starosta Vajnôr Ján Mrva na decembrovom mestskom zastupiteľstve uviedol, že v budúcnosti musí dôjsť k spravodlivejšiemu prerozdeleniu financií, aby sa dokázalo vyhnúť každoročnému "handrkovaniu" o tento príspevok. Podľa jeho slov je nespravodlivé, aby stále veľké mestské časti platili nejaký príspevok pre malé mestské časti. "Keď mesto chce, aby jeho súčasťou boli malé mestské časti, tak by to malo podľa mňa hradiť," uviedol na zastupiteľstve. Tento názor sa mu však nepodarilo presadiť v Regionálnom združení mestských častí hlavného mesta. Mrva chcel, aby na solidarite vo výške jedného alebo pol percenta participovalo aj mesto. "Nepodarilo sa mi to presadiť. Dúfam, že sa to podarí v priebehu budúceho roka," podotkol.

Podľa Mrvu malé mestské časti chápu, že solidarita, ktorá bola predminulý rok na úrovni 1,9 milióna eur, minulý rok 2,1 milióna eur, tento rok 2,3 milióna eur a pre väčšie daňové príjmy stále rastie, nemá logiku. "Preto sme za strop. Ja som na navrhoval 2,25 milióna eur. Veľké mestské časti sa rozhodli, že by to mohlo byť 1,95 milióna eur. Ja teraz deklarujem, že nám neostáva nič iné, ako s tým súhlasiť. Vždy je lepšie niečo ako nič," vysvetlil Mrva s tým, že v priebehu roka 2017 je potrebné pripraviť objektívne lepšie kritéria.

Starosta Petržalky Vladimír Bajan skonštatoval, že pozmeňovací návrh o príspevku na rok 2016 pre malé mestské časti vo výške 1,95 milióna eur, ktorý na zastupiteľstve presadil, je väčšinovou dohodou. "Nebolo to jednoduché a predpokladám, že tým začíname diskusie, ako nielen solidaritu, ale všetky ostatné financie prerozdeľovať inak," skonštatoval na rokovaní.

Starostka bratislavského Devína Ľubica Kolková sa na zastupiteľstve poďakovala veľkým mestským častiam za to, že "aký-taký milodar" bol malým mestským častiam uchovaný. Pre ilustráciu dôležitosti solidarity uviedla, že pri pôvodnom návrhu zníženia percenta solidarity z doterajších troch na 1,5 percenta by Devín, ako malá mestská časť, prišiel o štvrtinu svojho rozpočtu. Ako tvrdí, pre devínsku samosprávu by to bolo likvidačné. "Preto nemôžem s tým znižovaním súhlasiť. Už len pre tie malé príjmy, ktoré ešte budú krátené," skonštatovala na rokovaní.

Systém solidarity v posledných mesiacoch názorovo rozdelil niektoré malé a veľké mestské časti Bratislavy. Doterajším pravidlám povedali začiatkom decembra napríklad jasné "nie" petržalskí poslanci. Taktiež aj iné veľké mestské časti požadovali znížiť doterajšie percento solidarity.

Solidarita ako príspevok najväčších mestských častí (Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto a Ružinov) siedmim malým (Vajnory, Rusovce, Jarovce, Lamač, Záhorská Bystrica, Devín a Čunovo) bola zavedená, aby aj malé mestské časti mohli lepšie plniť svoje samosprávne funkcie vrátane rozvoja územia. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.