Vzpieranie: Majster sveta Lovčev mal pozitívny test, suspendovali ho

Doping Foto: TASR/AP

Moskva 24. decembra (TASR) - Majster sveta vo vzpieraní Alexej Lovčev dostal provizórny trest po tom, čo neprešiel dopingovým testom. Informovala o tom Medzinárodná vzpieračská federácia (IWF).

Dvadsaťšesťročný šampión v kategórii nad 105 kg mal pozitívny nález práve na novembrových MS v americkom Houstone, na ktorých prekonal svetové rekordy v nadhode (264 kg) a dvojboji (475 kg). V jeho tele sa našiel rastový hormón ipamorelín. Ruský minister športu Vitalij Mutko však tvrdí, že zakázaná látka sa nachádzala v medicíne, na ktorej užitie mal Lovčev povolenie.

"Myslím si, že tento problém má politický motív. Je to veľmi podobné tomu, čo sa teraz deje ruskému športu. Nevzdám sa. Spravím všetky potrebné antidopoingové kroky, aby som ukázal, že som nevinný, a to zahŕňa aj analýzu B-vzorky," povedal Lovčev.

IWF informovala, že testami neprešli ani jeho krajania Alexej Kosov, Oľga Zubovová a Oľga Afanasjevová. Na šampionáte mali nepriaznivé výsledky dokopy 24 pretekári, z toho traja medailisti - Kim Kwang-song z Kórejskej republiky a Almas Utešov a Žassulan Kyrdyrbajev z Kazachstanu.

Ruský šport momentálne čelí rozsiahlej kritike pre údajné organizované a štátom podporované užívanie zakázaných látok. Inšpekčná skupina Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) navštívi krajinu v dňoch 10. až 11. januára, aby skontrolovala, či miestni funkcionári urobili sľúbené zmeny v súvislosti s antidopingovými opatreniami. Tie sú potrebné na to, aby sa ruskí atléti mohli zúčastniť na budúcoročných olympijských hrách v Rio de Janeiro. IAAF suspendovala ruskú federáciu v novembri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.