V Tatrách majú problém s nedisciplinovanými skialpinistami

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 26. decembra (TASR) – Nedostatok prírodného snehu privádza aj počas týchto vianočných sviatkov skialpinistov do lyžiarskych stredísk. Ich prevádzkovatelia nie sú nadšení zvyšujúcim sa počtom vyznávačov bieleho športu, snažia sa ich však na svojich zjazdovkách akceptovať. Obavy majú najmä o bezpečnosť návštevníkov.

Skialpinisti môžu vstúpiť do zjazdovky. V súčasnosti neexistuje žiadna legislatívna podpora, ktorá by im to zamedzovala, priblížila Zuzana Fabianová, hovorkyňa spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR), ktorá prevádzkuje najväčšie lyžiarske strediská na Slovensku.

Pripomenula však, že podľa platných noriem je lyžiarska trať určená na zjazdové lyžovanie a snoubording, nie na pohyb lyžiarov zdola hore. "Naši pracovníci Skipatrolu ich vedia usmerniť, aby využívali kraj zjazdovky, no nevieme ich zo zjazdovky vykázať, keďže za skipas neplatia," vysvetlila.

Strediská TMR majú podľa Fabianovej problém s nedisciplinovanými skialpinistami, ktorí traverzujú zjazdovky a vytvárajú kolízne situácie s lyžiarmi. Komplikujú i prevádzku ratrakov, ktoré zabezpečujú úpravu tratí po 16.00 hodine.

"Sú skialpinisti, ktorí prídu po 17.-19. hodine, nasadia si čelovku a šliapu po zjazdovke v noci," uviedla hovorkyňa TMR. Pre kvalitnejšiu úpravu zjazdoviek sa ratraky v strmších úsekoch ťahajú lanom, aby sa neničila podložka zjazdoviek. "Lano bežne skialpinisti v tme nevidia a môžu sa oň zachytiť. Následky sú často fatálne," opísala.

"Je to zložitá situácia, čo sa týka podmienok. Počasie a prírodu ovplyvniť nedokážeme," vysvetlil prezident Slovenskej asociácie skialpinizmu Andrej Škovrán s tým, že sú časť zimnej sezóny odkázaní na umelo zasnežené zjazdovky. Priznal, že dnes existuje skupina skialpinistov, ktorí využívajú výlučne zjazdovky. "Tí praví však pôjdu do voľného terénu hneď ako napadne sneh. Skialpinizmus je totiž o pohybe vo voľnej prírode," doložil.

Členovia asociácie sa podľa Škovrána snažia pohybovať po kraji zjazdoviek a neobmedzovať lyžiarov. V lyžiarskych strediskách sa podľa neho stretli s negatívnymi reakciami, ktoré sa netýkajú iba bezpečnosti, ale i faktu, že sú neplatiaci návštevníci a strediská z nich nemajú profit.

"Niektorí z nás to vyriešili tak, že si zakúpili skipas na celú sezónu," ozrejmil. Možné riešenie vidí šéf skialpinistickej asociácie v tom, že by mohol byť ich pohyb na zjazdovkách spoplatnený prevádzkovateľmi stredísk. Peter Madera z lyžiarskeho strediska Ski Park Kubínska hoľa to nepovažuje za reálne. "Boli tu návrhy, aby sme vyčlenili časť zjazdovky pre skialpinistov, ale to by bolo príliš nákladné," skonštatoval. Tiež by bol z jeho pohľadu problém s kontrolou, či skialpinisti za používanie zjazdovky platia.

Na Kubínskej holi podľa Maderu spôsobujú problémy najmä takzvaní víkendoví skialpinisti, z ktorých niektorí sú nedisciplinovaní. "Môže dôjsť k vážnemu úrazu, keď lyžiar v plnej rýchlosti narazí do skialpinistu, ktorý šľape nahor," argumentuje. Stredisko preto počas minulej sezóny vyznačilo samostatnú trať pre vyznávačov tohto športu. Vedie lesom paralelne so zjazdovkou a je naznačená aj v mape strediska. Podmienkou je však dostatok prírodného snehu.

Od 15. novembra je účinná novela zákona o Horskej záchrannej službe. Problematiku skialpinistov pohybujúcich sa na zjazdových tratiach priamo nerieši. Prevádzkovateľom dáva možnosť stanoviť pravidlá správania sa na lyžiarskej trati a oprávnenie zakázať činnosť osobe, ktorá ich nedodržuje. "Nemáme však žiadne páky na to, aby sme ich mohli donútiť zo strediska odísť. Na to zákon nemyslí," doložil Madera.

Každý lyžiar by mal podľa hovorkyne TMR poznať takzvaný biely kódex, čo sú pravidlá správania sa na lyžiarskej trati. Prezident asociácie radí skialpinistom rešpektovať, že strediská sú určené pre zjazdových lyžiarov, držať sa pri pohybe na zjazdovke čo najďalej od jej stredu a snažiť sa predísť kolízii, za ktorú by mohli byť zodpovední. "Tiež sa obliekať čo najfarebnejšie, aby boli dobre viditeľní," doplnil Škovrán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.