Freša mrzí, že z SDKÚ-DS odchádzali ľudia

Na snímke predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 26. decembra (TASR) – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo je hrdý na to, čo jeho strana dokázala v krajských a európskych voľbách, zároveň ale prijíma veľkú zodpovednosť a cíti veľký smútok za etapu, keď začali predstavitelia SDKÚ-DS zo strany odchádzať. Priznal to v bilančnom rozhovore pre TASR s tým, že ho trápia najmä výčitky voličov.

Podľa jeho slov to bol nepekný pohľad. "Prvé dva roky, teda po krajské, resp. európske voľby, to pre voličov SDKÚ-DS úspešný príbeh bol. Potom strana naozaj prešla pre verejnosť veľmi zle vyzerajúcou až traumatizujúcou kúrou. Ako predseda som hrdý na to, čo SDKÚ-DS dokázala vo voľbách za mojej éry, ale prijímam veľkú zodpovednosť a cítim veľký smútok, lebo voliči sa na mňa obracajú práve za tú druhú časť, keď ľudia odchádzali. Z toho hľadiska to nebol úspešný príbeh a bol to aj veľmi nepekný pohľad," povedal Frešo.

Podľa jeho slov sa mu teraz tieto udalosti vracajú, keď chodí medzi ľudí. "Veľa z nich je bývalých voličov SDKÚ-DS a hovoria, že by radi volili našu stranu, ale práve táto časť príbehu ich odrádza. Pred nami je teraz ťažká úloha ľudí presvedčiť, že napriek tomuto zlému obdobiu hodnoty strany ostali zachované," deklaroval Frešo s dôvetkom, že sa mu to ako mužovi ťažko priznáva, ale bolo to určite aj zlyhanie predsedu.

Frešo tvrdí, že robil, čo vedel. "Mrzela ma aj forma ich odchodu. Nikto neodišiel z hodnotových alebo ideologických príčin a neviem, ako som mal tie hodnoty urobiť atraktívnejšie. Počul som na seba veľa druhov kritiky a všetky ma mrzia. Že uprednostňujem predsedníctvo v kraji pred stranou, že neviem riadiť ľudí, že neviem s nimi vychádzať. Hovorili to moji súputníci v strane a najviac ma mrzí, keď to hovoria naši voliči. Rešpektujem to, ale hodnoty SDKÚ-DS zostali," uviedol.

Pavol Frešo zdôraznil, že keď prebral SDKÚ-DS v roku 2012, bolo jeho snom, že v strane ostanú všetci a plynule príde ku generačnej výmene. "Ale naozaj najväčšiu zodpovednosť cítim, keď stretávam voličov a tí mi hovoria, že som mal niečo urobiť. A v tom majú pravdu, mal som niečo vymyslieť," dodal.

SDKÚ-DS mala po voľbách v roku 2012 v parlamente 11 poslancov. Postupne odišli zo strany všetci členovia zákonodarného zboru, ostal len Pavol Frešo. Niektorí, ako Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš či Magdaléna Vášáryová už kandidovať nebudú, iní prešli do iných strán, resp. si založili vlastné. Frešo sa ujal predsedníckej funkcie až po voľbách, keď porazil protikandidátov Luciu Žitňanskú a Viliama Novotného.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.