Chicago už s Hossom prehralo, Toronto s Marinčinom víťazne

Na snímke Marián Hossa (vľavo) a Kris Versteeg v zápase Chicago Blackhawks - Carolina Hurricanes v nedeľu 27. decembra 2015 v Chicagu. Foto: TASR/AP

New York 28. decembra (TASR) - Hokejisti Chicaga prehrali v zápase zámorskej NHL v noci na pondelok doma s Carolinou 1:2. Do zostavy "čiernych jastrabov" sa po krátkej pauze vrátil slovenský útočník Marián Hossa, ktorý odohral vyše 17 minút, ale nebodoval a do štatistík si zapísal dve strely. Hostia rozhodli o výhre gólmi v 40. a 45. minúte, domáci tri sekundy pred koncom tretej tretiny len znížili po góle obrancu Brenta Seabrooka.

Hossa naposledy nastúpil pred Vianocami na duel proti Buffalu, v ktorom obhajca Stanleyho pohára triumfoval 3:2 po nájazdoch. Privodil si v ňom zranenie v hornej časti tela a dva zápasy vynechal. Blackhawks v zápase dominovali, ale nevedeli prekonať skvelého Eddieho Läcka v bránke hostí, ktorý zaznamenal 35 zásahov a len tesne mu ušiel shutout. "Po pauze sme boli dobre oddýchnutí, čo mala byť naša výhoda. Mali sme hrať tento zápas inak, bolo potrebné viac chodiť pred bránku, obetovať svoje telá, aby padli aj škaredé góly," povedal pre nhl.com Hossa, ktorý nastúpil vo formácii s Jonathanom Toewsom a Teuvom Teravainenom. Nerozhodný stav zmenil 19 sekúnd pred koncom druhej tretiny svojim 14. gólom produktívny obranca Justin Faulk a v 45. minúte pridal druhý zásah Victor Rask. Domáci už len v úplnom závere korigovali zásluhou Seabrooka, ktorý nastúpil na svoj 800. zápas v kariére NHL. Carolina vyhrala tretí z posledných štyroch duelov, nad Chicagom však zvíťazila prvýkrát od 28. októbra 2011, keď vyhrala doma 3:0. Na ľade Chicaga triumfovali Hurricanes dokonca prvýkrát od 30. januára 2010. "Ideme správnou cestou. Spravil som chybu, že som začal pozerať náš zápas z minulej sezóny tu v Chicagu, keď sme prehrali 2:5 a musel som to vypnúť. Máme lepší tím ako sme mali v tom čase," povedal tréner Caroliny Bill Peters. "Najdôležitejší bol v tomto zápase prvý gól. Ak by sa išlo do prestávky za bezgólového stavu, bolo by to iné. Mali sme šance, aj oni síce boli nebezpeční, ale my sme tlačili viac," dodal kouč Chicaga Joel Quenneville.

Nedarilo sa ani Bostonu, ktorý prehral v Ottawe 1:3 a ešte stratil zraneného centra Davida Krejčího. Kapitán "medveďov" Zdeno Chára odohral vyše 25 minút, zaznamenal jeden mínusový bod a štyri strely. Veľkú zásluhu na víťazstve Senators má brankár Craig Anderson, ktorý zaznamenal 38 zásahov a inkasoval len z hokejky Krejčího. Dva góly Ottawy strelil Mark Stone, keď v závere prvej časti otvoril skóre v presilovke šťastným zásahom spoza bránky a potom v poslednej minúte poistil víťazstvo do opustenej brány Bruins. Hrdinom a prvou hviezdou však bol Anderson, ktorý 21. z 29 zápasov čelil 30 a viac strelám. "Andy bol dnes skvelý a je našou veľkou oporou. Uvedomujeme si však, že nemôžeme v každom zápase od neho chcieť takýto výkon a musíme znížiť počet striel súpera," povedal Stone. Zatiaľ sa to obrancom Senators nedarí, veď na bránku Ottawy letí v priemere 34 striel na zápas, čo je najviac v celej NHL. Boston okrem prehry mrzí aj strata druhého najproduktívnejšieho hráča Krejčího, ktorý sa neobjavil na ľade od tretej tretiny. "Je veľkou súčasťou nášho tímu, jeho strata je citeľná o to viac, že v predchádzajúcom zápase sa zranil Torey Krug," povedal tréner Bostonu Claude Julien.

Toronto uspelo na ľade New York Islanders 3:1, v drese víťazov odohral slovenský obranca Martin Marinčin vyše 12 minút, zaznamenal plusový bod a pre svoj tím vybojoval jednu presilovku. Do bránky Islanders sa nepostavil slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý má bližšie nešpecifikované zranenie v hornej časti tela. Víťazný gól Toronta strelil proti svojmu bývalému tímu Michael Grabner, ktorý zaznamenal 100. zásah v NHL. Rakúsky útočník odohral za "ostrovanov" päť sezón, klub ho do Maple Leafs vymenil v septembri.

Calgary zdolalo na domácom ľade v kanadskom derby Edmonton 5:3, obranca Oilers Andrej Sekera odohral takmer 21 minút a zaknihoval jednu mínusku. Flames vyhrali doma 11. zápas za sebou, čím vytvorili klubový rekord. "Milujeme zápasy na domácom ľade. Cítime sa tu veľmi dobre a užívame si atmosféru, ktorú vytvárajú naši diváci," povedal hviezdny útočník Johnny Gaudreau, ktorý rovnako ako obranca a kapitán tímu Mark Giordano strelil dva góly. "Plamene" prehrávali 0:2 a 1:3, ale otočili nepriaznivé skóre a zlepšili predchádzajúci rekord 10 víťazných domácich zápasov z obdobia od 7. novembra do 12. decembra 2006. V Saddledome neprehrali hráči Calgary od 30. októbra.

Florida si poradila s Columbusom 3:2 a po šiestom triumfe v rade sa posunula na prvé miesto v Atlantickej divízii. Pre "panterov" je to najdlhšia víťazná séria od roku 2008. Dvoma gólmi sa za domácich prezentoval Aleksander Barkov. Florida v prvej tretine prestrieľala súpera masívne 19:1, z čoho rezultoval dvojgólový náskok. Dallas vyhral nad St. Louis 3:0, keď si Kari Lehtonen pripísal tretí shutout v sezóne a 33. v kariére. Útočník Patrick Sharp si pripísal gól a asistenciu. "Je to pre nás veľké víťazstvo z mnohých dôvodov: je to náš divízny rival, dvakrát nás už zdolal a vždy sa proti nemu hrá ťažko," uviedol pre oficiálnu webstránku súťaže Sharp, ktorý v nedeľu oslávil 34. narodeniny.

Premiérové čisté konto v profiligovej kariére zaznamenal Connor Hellebuyck a najmä vďaka nemu Winnipeg v domovskom MTS Centre zdolal Pittsburgh 1:0. Hellebuyck úspešne čelil všetkým 30 strelám súpera a o triumfe Jets rozhodol jediný gól - ešte v prvej tretine sa o neho z trestného strieľania postaral Bryan Little. Tretíkrát v histórii NHL sa stalo, že v riadnom čase zápasu videli diváci iba jeden presný zásah a to práve z trestného strieľania. Dvojgólový Corey Perry sa stal hrdinom večera v Anaheime, kde domáci Ducks vyhrali nad Philadelphiou 4:2. "Toto je presne ten spôsob, akým musíme hrať," pochválil Perry tímový výkon.

výsledky:

OTTAWA SENATORS - BOSTON BRUINS 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 20. Stone (Turris, Karlsson), 39. Zibanejad (Ryan, Hoffman), 60. Stone (Turris, Karlsson) – 28. Krejčí (Beleskey, Eriksson). Brankári: Anderson - Rask, strely na bránku: 22:39, 20.061 divákov

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Góly: 5. Ekblad (Smith, Trocheck), 20. Barkov (Huberdeau), 48. Barkov (Huberdeau) – 28. Saad (Falk, Connauton), 52. Atkinson (Saad, Wennberg). Brankári: Luongo - McElhinney, strely na bránku: 32:17, 16.902 divákov

NEW YORK ISLANDERS – TORONTO MAPLE LEAFS 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Góly: 53. Kuljomin (Leddy, Strome) – 22. Bozak (Polák, Parenteau), 24. Grabner (Kadri, Rielly), 60. Van Riemsdyk (Kadri). Brankári: Greiss - Bernier, strely na bránku: 26:38, 15.795 divákov

DALLAS STARS – ST. LOUIS BLUES 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 19. Sharp (Goligoski, Ja. Benn), 41. Ja. Benn (Sharp), 59. Eakin. Brankári: Lehtonen - Elliott, strely na bránku: 38:22, 18.532 divákov

CALGARY FLAMES – EDMONTON OILERS 5:3 (0:2, 4:1, 1:0)

Góly: 24. Gaudreau (Brodie, Colborne), 33. Stajan (Granlund, Brodie), 37. Giordano (Wideman, Hudler), 40. Gaudreau, 58. Giordano (Hamilton, Backlund) – 17. Pouliot (Eberle, Nugent-Hopkins), 19. Pouliot (Nugent-Hopkins, Eberle), 31. Purcell (Hall, Draisaitl). Brankári: Rämö - Nilsson (41. Talbot), strely na bránku: 37:31, 19.289 divákov

WINNIPEG JETS – PITTSBURGH PENGUINS 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 15. Little (z tr. str.). Brankári: Hellebuyck - Zatkoff, strely na bránku: 28:30, 15.294 divákov

COLORADO AVALANCHE – ARIZONA COYOTES 1:2 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 18. Iginla (MacKinnon, Mitchell) – 43. Stone (Bödker, Vermette), 65. Bödker (Richardson, Lindbäck). Brankári: Varlamov - Lindbäck, strely na bránku: 39:28, 18.064 divákov

ANAHEIM DUCKS – PHILADELPHIA FLYERS 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Góly: 7. Getzlaf (Vatanen, Fowler), 25. Perry (Getzlaf, Maroon), 41. Perry (Vatanen), 48. Horcoff (Cogliano, Stoner) – 13. Voráček (Schultz, Couturier), 23. Raffl (Read, Couturier). Brankári: Gibson - Mason, strely na bránku: 37:26, 17.322 divákov

CHICAGO BLACKHAWKS – CAROLINA HURRICANES 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 60. Seabrook (Shaw, Toews) – 40. Faulk (Skinner, Di Giuseppe), 45. Rask (Skinner, Pesce). Brankári: Crawford - Läck, strely na bránku: 36:27, 22.157 divákov

Slováci v akcii:
Zdeno Chára (Boston) 25:16 0 0 0 -1 4 0
Andrej Sekera (Edmonton) 20:44 0 0 0 -1 1 0
Marián Hossa (Chicago) 17:21 0 0 0 0 2 0
Martin Marinčin (Toronto) 12:26 0 0 0 +1 0 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR