Lavrov: Sýrska opozícia stále nemá delegátov pre rokovania s Damaskom

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Moskva 28. decembra (TASR) - Sýrska opozícia sa ešte stále nedohodla na svojom zozname delegátov pre rokovania s vládou v Damasku, informoval dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Poznamenal, že sýrska vláda je na rozhovory pripravená. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruský Interfax.

Rokovania zástupcov sýrskej vlády s predstaviteľmi opozície sa majú konať v Ženeve. Splnomocnenec OSN pre urovnanie konfliktu v Sýrii Staffan de Mistura chce zvolať rokovania na 25. januára.

Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim ešte 24. decembra oznámil, že Damask je pripravený zúčastniť sa na mierových rokovaniach v Ženeve a dúfa v úspešný dialóg, ktorý pomôže jeho krajine vytvoriť vládu národnej jednoty.

Mualim uviedol, že Sýria je "pripravená zúčastniť sa na sýrsko-sýrskom dialógu v Ženeve bez zahraničného zasahovania... Naša delegácia bude pripravená, hneď ako dostaneme zoznam členov opozičnej delegácie," dodal šéf sýrskej diplomacie.

V súlade s rezolúciou, ktorú BR OSN prijala 18. decembra, musí byť do šiestich mesiacov od začatia mierových rokovaní o Sýrii vytvorená prechodná vláda a musia sa začať práce na novej ústave, na základe ktorej sa do 18 mesiacov musia v Sýrii konať slobodné a spravodlivé voľby.

Tento dokument tiež predpokladá, že prímerie v Sýrii začne platiť ihneď po tom, ako sýrska vláda a opozícia prikročia k realizácii dohodnutých politických zmien.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.