Koncoročné platby v bankách si netreba nechávať na poslednú chvíľu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 29. decembra (TASR) - S blížiacim sa záverom konca roka 2015 by si mali dať ľudia pozor na zadávanie koncoročných platieb. Ak potrebujú ešte v tomto roku zaplatiť poistku, vložiť peniaze do stavebného sporenia, alebo uhradiť dôležitú faktúru, banky klientom odporúčajú, aby si tieto prevody neodkladali na poslednú chvíľu. Novoročné sviatky totiž ovplyvnia aj termíny bankových prevodov. "Do konca roka potrebujeme stihnúť množstvo vecí a na niektoré si spomenieme väčšinou až na poslednú chvíľu. Tak to býva aj s platbami," upozorňuje hovorkyňa VÚB Banky Alena Walterová.

V prípade, že klient potrebuje, aby boli jeho peniaze na účet príjemcu v inej banke pripísané ešte v roku 2015, najlepšie urobí, ak zadá platobný príkaz do 30. decembra tohto roka. Väčšina slovenských bánk preberá a spracováva platobné príkazy vo svojich pobočkách do štvrtka 31. decembra, teda na Silvestra do 12. hodiny, alebo do konca otváracích hodín pobočky. "Ak klient chce, aby peniaze odišli z účtu na iný účet v banke na Slovensku alebo v inej banke v rámci krajín SEPA ešte v tomto roku, stačí zadať štandardný platobný príkaz v ktorejkoľvek z 291 pobočiek Slovenskej sporiteľne najneskôr 31. decembra 2015 alebo prostredníctvom elektronického bankovníctva do 12. hodiny. Peniaze budú na účet príjemcu pripísané v Slovenskej sporiteľni 31. decembra 2015 a v inej banke 4. januára 2016," priblížila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Rovnako to platí napríklad aj v prípade UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. "Štandardné SEPA úhrady realizované z účtov platiteľov dňa 31. decembra 2015 budú pripísané na účty príjemcov v iných bankách až začiatkom roka 2016. Platby zaslané cez elektronické bankovníctvo 31. decembra 2015 po 21.30 h, budú uhradené z účtov platiteľov až začiatkom roka 2016," upozorňuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

Ľudia by si na poslednú chvíľu nemali nechávať ani cezhraničné platobné operácie. "Pri cezhraničných platobných operáciách platí, ak klient zadá platbu v pobočke do 29. decembra 2015 do 12. hodiny, peniaze budú pripísané na účet ešte v pôvodnom roku, teda 31. decembra 2015," uviedla hovorkyňa ČSOB Banky Zuzana Eliášová. Pri cezhraničnej platbe zadanej elektronicky je termín o niečo dlhší. "Pokiaľ chce človek, aby zaslaná suma bola na účte príjemcu ešte v rovnakom roku, v takom prípade ju musí zadať do 29. decembra 2015 do 13. hodiny. Prostriedky budú na účet príjemcu pripísané následne 31. decembra 2015," doplnila Eliášová.

V prípade zmeškania bankových termínov majú ľudia šancu ešte využiť expresný prevod peňazí. "Ak klient nestihne zadať platbu v termínoch a potrebuje, aby boli prostriedky pripísané na účet prijímateľa v inej banke na Slovensku ešte v tomto kalendárnom roku, môže využiť expresný prevodný príkaz, ktorý je potrebné v pobočke predložiť najneskôr 31. decembra do 12. hodiny," dodala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová. Tento prevod však banky spoplatňujú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.