Izraelský expremiér Ehud Olmert pôjde do väzenia na 18 mesiacov

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert (vpravo) odchádza zo súdnej siene po vynesení rozsudku v Jeruzaleme, archívne foto z 24. septembra 2012. Foto: TASR/AP Photo

Jeruzalem 29. decembra (TASR) - Izraelský Najvyšší súd znížil dnes trest pre expremiéra Ehuda Olmerta v prípade úplatkárskej aféry. Do väzenia pôjde na 18 mesiacov, pôvodne dostal šesť rokov.

Ehud Olmert bol premiérom v rokoch 2006–2009. Stane sa prvým bývalým predsedom izraelskej vlády, ktorý pôjde do väzenia. Na výkon trestu nastúpi 15. februára, informovala agentúra Reuters.

Olmerta uznali vlani za vinného z prijatia úplatku 500.000 šekelov (vyše 117.000 eur) za podporu kontroverzného stavebného projektu v Jeruzaleme v čase, keď bol ešte jeho starostom (1993-2003) a ministrom obchodu, a odsúdili ho na šesť rokov.

Sedemdesiatročný Olmert, ktorý má päť detí a jedenásť vnúčat, privítal zníženie trestu s úľavou. Povedal, že obvinenie viselo nad ním a jeho rodinou ako "temný mrak". Znova však zopakoval, že je nevinný. "Nikdy mi nebol ponúknutý úplatok a nikdy som žiadny úplatok neprijal," vyhlásil Olmert s tým, že bude rešpektovať rozhodnutie súdu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.