Šéfka pacientskej asociácie: Zdravotníctvo počas roka len prežívalo

Katarína Kafková, archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 31. decembra (TASR) - Uplynulý rok bol pre zdravotníctvo podľa Asociácie na ochranu práv pacientov SR opäť len rokom prežívania. "Nemôžem ho nazvať ani stabilným, nakoľko prevažujú skôr tie negatívne správy nad pozitívnymi," zhodnotila pre TASR prezidentka asociácie Katarína Kafková. Nedostatky vidí napríklad v riešení poplatkov v ambulanciách lekárov či odmeňovaní zdravotníkov.

"Vôbec sa nepodarilo vyriešiť platenie poplatkov u lekárov. Práve naopak, po zmene zákona nastal totálny chaos. Ľudia sa často nevedia dostať k liekom, ktoré potrebujú. Hlavným vinníkom je neriešený reexport liekov do zahraničia. Rovnaký problém je aj s vakcínami pre malé deti. Ich nedostatok trápil mamičky celý rok. Odmeňovanie sestier a zdravotníkov nie je stále doriešené. Ak sestričky reálne odídu, bojím sa, že nás pacientov nebude mať kto ošetrovať," skonštatovala Kafková.

Naopak, víta, že sa znížila hranica na ochranný limit za lieky pre seniorov, zdravotne ťažko postihnutých a najnovšie aj pre deti. "Avšak skutočné doplatky pacientov v lekárňach za drahšie lieky ostávajú nevyriešené. Podarilo sa nám začať diskusiu o dlhodobej starostlivosti a veríme, že povedie k návrhu zákona. Vláda nám konečne schválila Národný program starostlivosti pre pacientov so zriedkavými chorobami. Zatiaľ však nie je finančne krytý a nerieši dostupnosť “Orphan” liekov," pokračovala.

Zdravotníctvo by podľa jej slov potrebovalo v budúcom roku dostať najmä víziu. "Priorita by mala byť asi len jedna, možno najviac dve, aby katastrofálny stav slovenského zdravotníctva posunuli dopredu. Hlavne nám chýba vízia a stratégia dlhodobého financovania. Zdravotníctvo má nedostatok peňazí a ešte aj s tými, ktoré má k dispozícii, sa plytvá. Financie sú potrebné na vyriešenie dlhu štátnych nemocníc a hlavne na riešenie platov zdravotníckych pracovníkov. Pacienti zas potrebujú vyriešiť najmä vyberanie nezmyselných poplatkov a nedostupnosť liekov či vakcín," zhrnula priority pre rok 2016.

Zdravotníctvu do budúceho roku želá dobrú novú vládu a ministra, ktorí sa budú oň zaujímať. "V zdravotníctve musia nastať zmeny, ktoré sa môžu presadiť len na tých najvyšších miestach. Pre nás pacientov si želám, aby náš hlas konečne politici začali brať vážne a zapojili nás do svojich poradných orgánov a pracovných skupín. Aby sa dôležitá legislatíva nepripravovala o nás bez nás. Ale hlavne každému z nás želám pevné zdravie, pretože to je to najdôležitejšie, čo máme," uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.