Kľúčovou úlohou SPPK bude riešenie tzv.znevýhodnených oblastí

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Drozd

Bratislava 2. januára (TASR) - Jednou z najdôležitejších úloh, ktoré v roku 2016 čakajú Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SPPK), je riešenie ANC oblastí, teda tzv. znevýhodnených oblastí. "V nich majú poľnohospodári sťažené hospodárenie z titulu nepriaznivej geografickej polohy. Väčšinou ide o horské, či podhorské oblasti," uviedla pre TASR hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

"A práve ANC oblasti sú tie, ktoré po schválení novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a v rámci nej Programu rozvoja vidieka (PRV) na roky 2014 až 2020, utrpeli finančne najviac, pretože po novom sa vyplácajú peniaze už podľa iného kľúča. Znovuotvorenie PRV a nastavenie výhodnejších pravidiel pre vyplácanie príspevkov pre ANC oblasti je teda pre komoru kľúčovou úlohou," zdôraznila.

"Chceme sa zamerať aj na riešenie viacnásobných deklarácií. Pri nich ide o prípady, keď dvaja alebo viac žiadateľov požiada o priame platby na ten istý tzv. kultúrny diel v registri produkčných blokov LPIS, čím dôjde k zablokovaniu platby až do vyriešenia tohto stavu. Patová situácia často trvá mesiace, dokonca aj roky," povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Komora sa podľa neho chce tiež v budúcom roku sústrediť aj na vytváranie odbytových združení u prvovýrobcov a zamerať sa aj na prácu so spotrebiteľom. "Ak chceme vyrábať slovenské potraviny a aj tvoriť pracovné miesta na vidieku, musíme si slovenského spotrebiteľa získať na svoju stranu," zdôraznil.

Prvovýrobcovia mlieka podľa Holéciovej tvrdia, že v roku 2016 bude prioritne treba riešiť doladenie systému podpory v prvovýrobe mlieka. Prvovýrobcovia budú musieť nanovo prehodnotiť rezervy a zaviesť opatrenia na zlepšenie efektívnosti, slabou stránkou mnohých chovov sú totiž reprodukčné ukazovatele.

Slovenský cukrovarnícky spolok, člen SPPK, podľa nej hovorí, že v nadchádzajúcom roku bude nevyhnutné, aby sa z PRV reálne uvoľnili peniaze na investície do cukrovarníckeho priemyslu. Treba pripraviť sektor na liberalizáciu, zaviesť a podporovať opatrenia na ochranu trhu EÚ po septembri 2017, kedy EÚ vedome vystaví európskych producentov nerovným podmienkam na svetovom trhu. Musia sa zároveň využiť všetky možné spôsoby podpory v cukornej vertikále SR, aby bola v období po zrušení kvót na cukor konkurencieschopná. V neposlednom rade vidia cukrovarníci potrebu korektne vzdelávať verejnosť o úlohe cukru vo výžive.

Zväz chovateľov ošípaných bude podľa hovorkyne SPPK v novom roku hľadať ďalšie možnosti podpory pre chovateľov ošípaných, chce vytvoriť združenie chovateľov ošípaných a vytvoriť vertikálne prepojenie na spracovateľov a obchod. "Zväz tvrdí, že treba dôsledne sledovať dovozy bravčového mäsa, hlavne mrazeného, jeho kvalitu a kontrolovať, aby sa pre nižšiu sadzbu DPH mrazené mäso nezamieňalo za čerstvé," dodala Holéciová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.