Výrobný sektor eurozóny vzrástol v decembri najviac za vyše 1,5 roka

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Peking 4. januára (TASR) - Aktivita výrobného sektora eurozóny zaznamenala v poslednom mesiaci minulého roka najrýchlejší rast za viac než 1,5 roka. Ukázali to dnes zverejnené konečné údaje agentúry Markit Economics. Informoval o tom portál RTTNews.

Konečný index nákupných manažérov Markit Economics pre výrobný sektor eurozóny dosiahol v decembri 53,2 bodu oproti novembrovej hodnote 52,8 bodu. To znamená zrýchlenie rastu v sektore, nakoľko rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Výsledok je mierne lepší aj v porovnaní s rýchlym odhadom, ktorý agentúra Markit Economics uvádzala na úrovni 53,1 bodu. Konečný údaj je najlepší od apríla 2014 a navyše, prvýkrát rast výrobného sektora zaznamenali v rámci eurozóny všetky členské štáty.

Pod lepšie výsledky sa podpísali viaceré faktory. Rástli ako exportné objednávky, tak aj celkové nové objednávky, ako aj produkcia.

Aktivita írskeho výrobného sektora aj v decembri vzrástla

Aktivita írskeho výrobného sektora aj v decembri rástla najrýchlejšie za päť mesiacov vďaka novým objednávkam. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe prieskumu spoločnosti Markit Economics.

Podľa tohto prieskumu index nákupných manažérov (PMI) z írskeho výrobného sektora sa v decembri zvýšil na 54,2 bodu z novembrových 53,3 bodu. Hodnota indexu sa tak ešte viac vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, čo signalizuje, že daný sektor rastie, zatiaľ čo PMI nižší ako 50 bodov znamená, že klesá.

Navyše prevádzkové podmienky v írskom výrobnom sektore sa vytrvalo zlepšujú už 31 mesiacov v rade.

Nové objednávky na írske produkty v decembri stúpli a najviac za päť mesiacov. Motorom ich rastu boli exportné objednávky. Írskym firmám sa pre oslabenie eura podarilo získať viac nových objednávok zo susednej Británie. Výrobcovia mohli preto zvýšiť svoju produkciu, ktorá zrýchlila už druhý mesiac po sebe a najstrmšie od augusta 2015. To prispelo aj k rastu zamestnanosti vo výrobnom odvetví v Írsku.

Španielsky výrobný sektor pokračoval v decembri v stabilnom raste

Aktivita v španielskom výrobnom sektore pokračovala v raste aj v decembri, aj keď tempo rastu sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom mierne spomalilo. Informoval o tom portál RTTNews s odvolaním sa na prieskum agentúry Markit Economics.

Index nákupných manažérov Markit Economics pre španielsky výrobný sektor dosiahol v decembri 53 bodov oproti 53,1 bodu v novembri. To znamená mierne spomalenie tempa rastu, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Napriek tomu je rast aj naďalej dostatočne silný, k čomu prispelo výrazné zvýšenie nových objednávok. Na druhej strane, aj keď nové objednávky vzrástli, firmy zvýšili počty zamestnancov v poslednom mesiaci minulého roka len minimálne.

Čo sa týka cien, vstupné suroviny aj v decembri zlacneli, už štvrtý mesiac po sebe, a v dôsledku toho sa znížili aj ceny hotových produktov, aj keď len mierne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.