P. FREŠO: Sociálne balíky sú brutálne prejedanie našej šance

Na snímke predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 4. januára (TASR) – Sociálne balíčky vlády sú brutálnym prejedaním našej šance. Vyhlásil to v bilančnom rozhovore pre TASR líder SDKÚ-DS Pavol Frešo, podľa ktorého bude prejedanie budúcnosti jednou z tém blížiacich sa parlamentných volieb.

"Keď máte šancu urobiť obrovskú zmenu v zdravotníctve či školstve, pretože tieto dve oblasti sú na tom dramaticky zle a vy si namiesto systémovej zmeny vyberiete predvolebné balíčky kupujúce si voličov, tak výrazne poškodzujete Slovensko. O tom budú ďalšie voľby. Keď ľudia vidia, že niekto prejedá ich budúcnosť a budúcnosť ich detí, budú veľmi zvažovať, či takéto balíčky sú dostatočné pre to, aby hodili hlas prejedačovi budúcnosti," myslí si Frešo.

Na otázku, či by balíčky zrušil, ak by dostal možnosť, Frešo odvetil, že SDKÚ-DS predstavila veci, ktoré by odtiaľ dala preč. "Nejde o rušenie balíkov. My sa chceme venovať prioritám, ktorými sú kvalitnejšie zdravotníctvo a školstvo a tie chceme financovať ako prioritu. Nie pokračovanie nejakých balíkov," odkázal.

Aj z tohto pohľadu si myslí, že SDKÚ-DS pripadá do úvahy ako partner pre Smer-SD len veľmi ťažko. "Na základe vecí, ktoré presadzujeme, si myslím, že SDKÚ-DS bude skoro posledná, ktorá by do spolupráce vôbec prichádzala do úvahy. Neviem si predstaviť, že by sme išli do vlády, kde by sme poriadne neobnovili druhý pilier, neurobili by sme zmeny v školstve a v zdravotníctve. Neviem si predstaviť, že by sme sedeli vo vláde, kde by bol balík ako priorita. Ako partner teda neprichádzame do úvahy. Mnohí sú na tom rebríku vysoko pred nami," uzavrel.

Vládna strana Smer-SD v tomto volebnom období ohlásila a naplnila opatrenia z dvoch sociálnych balíčkov za stovky miliónov eur. Zároveň premiér Robert Fico (Smer-SD) začiatkom decembra ohlásil najdrahší tretí povolebný balíček za miliardu eur. "Môžeme si dovoliť tretí balík preto, lebo sme veľmi úspešní vo výbere daní, v boji proti daňovým únikom a naďalej máme ďalšie úspory zo systémových opatrení v oblasti verejnej správy, najmä pokiaľ ide o reformu ESO," povedal v decembri Fico. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) doplnil, že žiadne z opatrení tretieho balíka nebude mať negatívny vplyv na rozpočtové ciele v budúcom roku.

Podľa Fica konkrétne výsledky súčasnej vlády ukazujú, že sociálna demokracia vie dobre hospodáriť. "Napriek tomu, že sme prijímali rozhodnutia, do ktorých sme veľa investovali, tak nemali vplyv na naše fiškálne ciele," konštatoval. Pripomenul, že súčasná vláda splnila 30 opatrení z prvého a druhého sociálneho balíka. "Chceme pokračovať v politike, ktorá bude na jednej strane politikou konsolidácie verejných financií, podpory hospodárskeho rastu, ďalšieho vytvárania pracovných miest. Ak nám dajú ľudia šancu, budeme pokračovať v sociálnych balíkoch," avizoval premiér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.