ANALYTICI: Pondelkové obchodovanie bolo pre investorov skúškou nervov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 5. januára (TASR) - Nový rok 2016 neodštartoval pre investorov na akciových trhoch najlepšie. Čínske akciové trhy totiž v pondelok (4.1.) zaznamenali 7-% prepad a bolo pozastavené obchodovanie. O štyri percentá poklesli aj nemecké akcie. Analytici tak novoročný štart na akciových trhoch označujú "za skúšku nervov pre investorov".

"Čína je skvelá vo výrobe ohňostrojov a zároveň aj v dlhodobo rastúcich akciových trhoch. No kým ohňostroj v piatok (31.12.) potešil mnoho ľudí, akciový trh zostáva aj naďalej sklamaním. Pondelková ázijská seansa začala nový rok veľmi zle," skonštatoval Michael McKenna zo Saxo Bank.

Akciový index Shanghai Composite začiatkom tohto týždňa stratil až sedem percent a burza bola preto načas zatvorená. Obchodovanie na burze v Hongkongu síce pokračovalo, ale aj index Hang Seng klesol o 2,68 %. "Prudký výpredaj spôsobili slabé výrobné dáta, ale i to, že Čínska ľudová banka dovolila spadnúť jüan k doláru až na hodnotu 6,5032. Poslednou kvapkou v mori je hrozba ukončenia zákazu predaja vlastníckych podielov vo veľkých čínskych spoločnostiach od 8. januára," priblížil Lakshmi Thurai z obchodnej pobočky Saxo Bank v Singapure s tým, že tieto faktory tak na trhoch spôsobili dokonalú búrku.

Podľa analytikov však na trhy majú vplyv aj obavy z teroristických útokov a z vývoja globálneho hospodárskeho rastu. Ako upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora, šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová vyhlásila, že globálny hospodársky rast bude v tomto roku neuspokojivý. "Varovala, že výhľad zvyšovania sadzieb už prispel k rastu nákladov na obsluhu dlhu. Mnoho ekonomík má nezdravo vysoké dlhy, čo zvyšuje riziko, že v roku 2016 niektorá krajina zbankrotuje," doplnil Pikora.

Navyše podľa jeho slov je cítiť strach z vývoja na Blízkom východe. "Ropa preto po dlhom poklese rastie, i keď je to neracionálne. Na svete je teraz totiž rekordná produkcia ropy. Ukazuje sa, že čím je cena ropy nižšie, tým producenti viac ťažia. Nevyhnutne potrebujú peniaze, nemôžu ťažbu odkladať na lepšie časy," podotkol Pikora.

Aj podľa analytikov Saxo Bank je stupňujúca sa patová situácia medzi Saudskou Arábiou a Iránom znepokojujúca. "Blízkovýchodný konflikt vyvolal krátkodobé zvýšenie cien ropy," skonštatoval komoditný stratég Saxo Bank Ole Sloth Hansen s tým, že cena ropy po tom, čo európske trhy zahájili novú sezónu, následne opäť spadla. "Niektorí investori počítajúci s rastom ceny dokonca ale špekulujú o tom, že by Irán mohol hrať úlohu lokálneho policajta strážiaceho objem dodávok z celého regiónu prechádzajúcich cez Hormuzský prieliv oddeľujúci Perzský a Ománsky záliv," doplnil Hansen.

Diplomatické napätie podľa jeho slov poslalo ropu WTI k hornej hranici pásma 36 až 38,50 USD za barel (1 barel = 159 litrov), ktoré sa vytvorilo pred Vianocami. "Napriek nezhodám však oba národy potrebujú doláre z exportu ropy," dodal Hansen.

Nemecký akciový trh po prudkom novoročnom prepade dnes však opäť rastie. Vďaka opatreniam vlády sa stabilizovali aj čínske akcie. Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, si pripísal 0,3 % a šanghajský index Composite stratil 0,3 %. Americká ropa WTI sa dnes ráno obchodovala tesne pod úrovňou 37 USD (33,95 eura) za barel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.